A TotalEnergies valamennyi létesítményében állt a munka pénteken, az amerikai Esso-ExxonMobil két olajfinomítójában – ahol szintén fizetésemelésért szervezett sztrájkot a CGT szakszervezet – viszont felvették a munkát a dolgozók a hétfőn aláírt megállapodás alapján.
A Total vezetősége a kormány nyomására csütörtökön ült először tárgyalóasztalhoz a szakszervezetek képviselőivel a sztrájk szeptember 27-i kezdete óta. Péntek reggel a cég többségi szakszervezetei, a CFDT és a CFE-CGC bejelentették, hogy megszületett a megállapodás a 7 százalékos inflációkövető béremelésről novembertől, valamint 3 és 6 ezer euró közötti rendkívüli bónusz kifizetéséről minden munkavállalónak.
A CGT – amely 10 százalékos fizetésemelést követelt, 7 százalékot az inflációra, 3 százalékot pedig a cég által az első félévben elkönyvelt 10,6 milliárd eurós nyereség igazságosabb elosztásaként – azonban éjszaka felállt a tárgyalóasztaltól és nem írta alá a megállapodást.
Élisabeth Borne miniszterelnök szerint már érzékelhetők a javulás jelei az üzemanyag-ellátásban, miután az Esso-ExxonMobil dolgozói felvették a munkát.
Emmanuel Macron francia elnök szerda este úgy látta, hogy a következő héten normalizálódhat a helyzet. Gazdasági elemzők szerint egy-két napon belül visszatérhet a nyugalom a töltőállomásokon, amelyeknek mintegy harmada küzd jelenleg ellátási problémákkal, s emiatt az autósoknak órákat kell várakozni a benzinkutaknál – írja az MTI.
A BVA közvélemény-kutatóintézet pénteken közzétett felmérése szerint a franciáknak 37 százaléka támogatja a sztrájk folytatását. A szakszervezetek pedig más ágazatokban keddre "általános sztrájkot" hirdettek az inflációkövető fizetésemelések érdekében. A legjelentősebb megmozdulást a vasúti és a párizsi tömegközlekedési dolgozók tervezik, ezért várhatóan jelentősek lesznek a fennakadások a közösségi és a vasúti közlekedésben.