A válasz már meg is érkezett a Nemzetközi Energiaügynökségtől, amely szerint az ipar növekvő igényei miatt óriási iramban növekszik az alacsony és nulla kibocsátású technológiákhoz létszükségletté vált ásványi anyagok iránti kereslet.

A párizsi székhelyű szervezet július 12-én közzétett új jelentésében azt írta, hogy a 2017 és 2022 közötti időszakban három ásványi anyag esetében már most biztosan látható a fellendülés:

Az IEA jelentése megjegyezte, hogy a 2017 és 2022 közötti időszakban

  • lítium iránti teljes kereslet megháromszorozódott,
  • kobalt iránti kereslet 70 százalékkal,
  • nikkel iránti kereslet pedig 40 százalékkal nőtt.

A Critical Minerals Market Review szerint a növekedés fő tényezője nem meglepő módon „az energiaágazat kereslete".

Továbbá az ásványok kitermelésére és felhasználására irányuló beruházások 2022-ben 30 százalékkal nőttek, a 2021-es 20 százalékos növekedést követően.

A lítiumban utazó vállalatok 50 százalékkal növelték a kiadásaikat, őket követik a rézre és a nikkelre összpontosítók

– tette hozzá a money.it által is idézett jelentés, megjegyezve, hogy a kínai vállalatok tavaly majdnem megduplázták a beruházási kiadásaikat.

2022 decemberében az IEA azt prognosztizálta, hogy a megújuló energiaforrások az évtized közepére megelőzik a szenet, és a bolygó legnagyobb villamosenergia-termelő forrásaivá válnak. 

Ha az összes tervezett ásványi nyersanyag-projekt megvalósul, akkor az IEA szerint elegendő készlet állhat rendelkezésre a kormányok által bejelentett éghajlati kötelezettségvállalások teljesítéséhez.

Itt van a DE

A projektek késedelmének és a „technológia-specifikus hiányosságoknak" a kockázata azonban kihívásokat rejt magában, ami „kevés okot ad arra, hogy az ellátás megfelelőségét illetően elégedettek legyünk". Ezzel a figyelmeztetéssel az IEA hangsúlyozni kívánta

a kínálat és a kereslet közötti kényes és összetett egyensúlyt, amelyet nehéz elérni, és bizonytalan kimenetelű, nem utolsósorban a világpiaci árakra gyakorolt hatások miatt.

Az energetikai átmenet szempontjából az ásványkincsek piacának mérete 2022-re elérte a 320 milliárd dollárt, ami azt is jelenti, hogy az elmúlt öt évben megduplázódott. Az ágazatban működő startupok tavaly 1,6 milliárd dollárt gyűjtöttek össze, ami rekordot jelent.

Természetesen az olyan technológiák, mint az akkumulátorok és a napelem elterjedése volt a hajtóereje a nyersanyagok exponenciális növekedésének. Tekintettel a folyamatban lévő energiaforradalom nagyságrendjére, a világgazdaságra gyakorolt hatás sem maradhat el.

Az ásványkincsek bányászatára és feldolgozására alkalmas helyszínek felkutatása és fejlesztése pedig jelentős geopolitikai vonatkozással bír.

Így tarolta le Kína a világot

Az IEA elemzése szerint Kína már mindenkit letaszított a trónról, még mielőtt elfoglalta volna.  Már most vezető szerepet tölt be a grafit- és ritkaföldfémek bányászatában és a lítium feldolgozásában. Más kérdés persze, hogy nem mindenhol tudta megvetni még a lábát: a világ második legnagyobb gazdasága még mindig nagymértékben függ egy másik országtól, a Kongói Demokratikus Köztársaságtól a bányászott kobalt tekintetében.

Küzdelem a túlélésért: lítiumra vadászik az autóipar

Az autógyárak világszerte egymás elől próbálnak meg a bányákkal közvetlen megállapodásokat kötni, hogy elkerüljék a nyersanyaghiányt, amely ellehetetleníti az elektromos járművek gyártását. Bővebben>>>

Összességében az IEA jelentése szerint az elmúlt években csak korlátozott előrelépés történt az ellátási források diverzifikálása terén.

„A legtöbb tervezett projektet a már jól bejáratott régiókban fejlesztik ki, a tervezett lítiumkémiai üzemek felét pedig Kína, a tervezett nikkelfinomító üzemek közel 90 százalékát pedig Indonézia tartja kézben".

Fegyveres katonák őrködnek, miközben Emmerson Mnangagwa zimbabwei elnök beüzemeli a Prospect Lithium bányát és feldolgozó üzemet Goromonzi-ban, Zimbabwében.
Fegyveres katonák őrködnek, miközben Emmerson Mnangagwa zimbabwei elnök beüzemeli a Prospect Lithium bányát és feldolgozó üzemet Goromonzi-ban, Zimbabwében.
Kép: Reuters

Más kérdés a fenntarthatóság

Merthogy a bányászati technológia és persze az akkumulátorgyártás is jelentős vízhasználattal jár. Az IEA megállapította, hogy a vízkivétel 2018 és 2021 között csaknem megduplázódott, míg az üvegházhatású gázok kibocsátása továbbra is magas.

„A tiszta energiára való áttérés szempontjából világszerte kritikus fontosságú időszakban vagyunk, bátoríthat bennünket az ásványkincsek piacának gyors növekedése, amelyek kulcsfontosságúak ahhoz, hogy a világ elérje energetikai és éghajlati céljait" – mondta Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója.

„Ennek ellenére továbbra is nagy kihívások állnak előttünk" – tette hozzá Birol. "Sokkal többet kell tenni annak érdekében, hogy az ásványi nyersanyagok ellátási láncai biztonságosak és fenntarthatóak legyenek."

Ezekre a nyersanyagokra lenne szükség, hogy elég elektromos autó készüljön

Az egész világ a tisztább energiaforrások felé mozdul el, ezért a legnagyobb tét a szükséges anyagok feletti ellenőrzés lesz 2050-ig. Az Egyesült Államok nagyon akarja az ásványi anyagokat az elektromos autókhoz, ahogy mindenki más is. Bővebben>>>