Mindemellett 2,88 millió nem halálos kimenetelű baleset történt, melyek javarészt négy napos kiesést okoztak a munkából.
Az Unió a munkahelyi balesetet úgy definiálja, mint „a munkavégzés során bekövetkező olyan egyedi esemény, amely fizikai vagy mentális sérüléshez vezet".
Ennek értelmezése ugyanakkor sok országban sajátos: ha például a munkavállaló műszakja alatt következik be közúti baleset, akkor az munkahelyi balesetnek számít, míg Franciaországban a munkába menet közben bekövetkezett baleset is annak számít.
Halálos munkahelyi balesetnek minősül ugyanakkor, ha a haláleset a munkahelyi balesetet követő egy évben következik be – számol be róla az Euronews.
Ennek alapján a legtöbb nem halálos kimenetelű balesetet Franciaországban regisztrálták, 100 ezer emberre 3227 esetet.
Magyarországon 100 ezer munkavállalóból 577-et ért nem végzetes kimenetelű baleset a munkahelyén 2021-ben.
A legkevesebbet Romániában rögzítették, itt 100 ezerből 50 emberrel történt baleset.
Más a helyzet a halálos kimenetelű balesetek tekintetében: ebben Lettország jár az élen, ahol 100 ezer dolgozóból átlagosan 4-et ért halálos baleset 2021-ben, a franciák a negyedikek, 3,32-es átlaggal.
Magyarország itt viszont már előrébb, a 11. helyen áll, átlagosan 2,01 ember veszíti az életét a munkahelyén 100 ezer munkavállalóból.
A statisztikák alapján a nem halálos kimenetelű munkahelyi balesetek áldozata az esetek 68,3 százalékában férfi, aminek az egyik lehetséges oka a szakértők szerint az, hogy a férfiak gyakrabban töltenek be teljes munkaidős állásokat, mint a nők, emiatt több időt töltenek a munkahelyükön. Ezzel arányosan pedig megnő a balesetek valószínűsége is.
A legtöbb halálos baleset az építőiparban történik, melynek nagyrésze szintén férfi munkaválallókból áll.
Az adatok szerint a legtöbb baleset elsősorban a munkaeszközök feletti kontroll elvesztése miatt következik be, melyet az esések, botlások és a csúszások miatt bekövetkezett incidensek követnek.
Jócskán megnőtt a pandémia után a munkahelyi balesetek száma
Meglepő módon leginkább a „művészeti, szórakoztatási és szabadidős” szektorban dolgozókat érte baleset.Bővebben--->