Frissítés: délután 3 órakor az euró-forint keresztárfolyam egy rövid időre a 400-as lélektani határ fölé került.
Teljes mértékben kockázatkerülő üzemmódba váltott a devizapiac, a geopolitikai feszültség fokozódása miatt valamennyi feltörekvő piaci gyengült kedden és ez folytatódik szerdán is. Nem úszta meg a forint sem, amelynek árfolyama szerda kora délután 399 fölé került az euróval szemben.
Elemző: a piac az MNB kommunikációjára vár
Már nem az a kérdés, hogy elesik-e a 400 forintos euró-árfolyam, hanem az, hogy gyengül-e tovább a magyar deviza árfolyama, ami szinte borítékolható, ha a dél-libanoni helyzet eszkalálódik – mondta az Economxnak Varga Zoltán, az Equilor senior elemzője. Ha ez a forgatókönyv teljesül, akkor a 403-as szint a következő ellenállás. Varga Zoltán szerint nem valószínű, hogy az MNB a devizatartalék (ami jelenleg 46,8 milliárd eurót tesz ki) terhére interveniálna a forint védelmében. Amire viszont vár a piac, az hogy nyilatkozzon a jegybank például arról, hogy figyelemmel kísérik a forint árfolyamát és szükség esetén leállítják a kamatcsökkentéseket. Egy ilyen jelzés elég erős üzenet lenne a devizapiacnak.
Így változik a helyzet percről percre
Utoljára 2023 márciusban volt 400 felett az euró-forint keresztárfolyam. A jelenleginél gyengébb árfolyam (399,7) pedig utoljára idén március közepén volt jellemző. Technikai értelemben a nagy kérdés most az, hogy idén negyedszer is kitart a 400-as technikai szint, vagy ezúttal elesik és áttöri az árfolyam.
A kiváltó ok egyértelműen a dél-libanoni konfliktus, az ING Bank elemzője szerint a közép-európai devizák még egy ideig nyomás alatt maradhatnak. A dollár természetesen erősödik, ahogy az lenni szokott, amikor a geopolitikai helyzet durvul, az viszont jó hír, hogy
az amerikai deviza felértékelődéséhez képest a magyar forint még nem is esett jelentőset.
Valószínűleg nem is lesz könnyű innen visszakorrigálni a forintnak, péntekig még várhatóan a nemzetközi események mozgatják a forint kurzusát. Mindenesetre rossz előjel, hogy napról napra egyre magasabb szintekre szalad fel az euró-forint keresztárfolyam.
Ráadásul a régió devizái közül a forint kapja a nagyobb pofonokat, ennek megfelelően a złoty/forint árfolyam történelmi rekordra, 93-ra emelkedett. A cseh koronához képest nem ennyire egyértelmű a helyzet, most egy korona 15,8 forint, az elmúlt 30 napban volt már ennél magasabb is.
Kérdés mit tehet az MNB ilyen környezetben. Ha továbbra is leköveti a Fed és az EKB (utóbbi október 17-én 25 bázisponttal csökkentheti az alapkamatot) lépését, akkor meglehetősen szűk marad a forinteszközök kamatprémiuma, a jelenlegi zavaros külső környezetben ez azonban kevés lehet ahhoz, hogy sikerüljön 400 alatt tartani az euró-forint árfolyamot.
Viharos időszak jöhet
A merre megy a forint árfolyama kérdés a hétfő-keddi Pénztárkonferencia 2024 rendezvényen is felmerült. Itt Moró Tamás, a Concorde Értékpapír vezető stratégája arról beszélt viharos és volatilis időszak előtt áll a forint. Ennek oka, hogy a jelek szerint egy növekedést felpörgető gazdaságpolitikai időszak jön Magyarországon (ismert a kormányzati szándék: 3-6 százalékos GDP növekedés), aminek elérése valószínűleg nem sikerül a forint kismértékű gyengítése nélkül.
Morgan Stanley: 410 forint lehet az euró árfolyama
A Morgan Stanley szerint rossz időszak vár a magyar devizára, az euróval szembeni árfolyam egészen 410 forintig is elmehet.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!