Zsíros bevételre tesznek szert a bankok a lakossági állampapírok értékesítéséből - derül ki abból a tanulmányból, ami most jelent meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) célja ambiciózus: azt szeretnék, hogy a 2018 végén a háztartások birtokában lévő mennyiség öt év alatt duplázódjon, és 2023 végére elérje a 11 ezer milliárd forintot.
Ehhez pedig az értékesítőket is motiválni kell magas jutalékokkal. Jelenleg a Magyar Államkincstár mellett több bank és brókercég is forgalmaz lakossági állampapírokat, és Nagy Márton MNB-s alelnök írása szerint ezeknek a piaci szereplőknek évente átlagosan 25 milliárd forintot kell kifizetni, ha továbbra is ők adják el a lakossági papírok 75-80 százalékát.
Az ÁKK a lakossági állampapír-állomány 0,12 százalékát fizeti ki jutalékként, ha az előző negyedévhez képest csökken a forgalmazóknál lévő állomány, 0,3 százalékosra nő a jutalék, ha az állomány szinten marad, és erre még bónuszt is fizet, ha a volumen nő. A bónusz a növekmény 0,8 százaléka. Az államtól jövő jutalék a tanulmány megállapítása szerint a lakossági állampapírok forgalmazásával foglalkozó bankok éves hazai profitjának közel 10 százalékát teszi ki.
A lakosságnak is sokba kerül
Nem csak az államnak, de a lakosságnak is sokba kerül, ha az állami forgalmazók - vagyis az államkincstár és a Magyar Posta - helyett a bankokat és a brókercégeket választja, amikor lakossági állampapírt vásárol. Ezek a forgalmazók ugyanis a kincstárral szemben pénzért vezetik az értékpapír-számlákat, díjat számolnak fel a tranzakciókért, és a kezelt állomány után is.
Az MNB becslései szerint évente 15 milliárd forintot hagynak így a kisbefektetők a pénzügyi intézményeknél, vagyis 2023-ig 65 milliárd forintba kerül nekik az állampapírok tartása és vásárlása. Háztartásonként ez átlagosan 16 ezer forint évente, amit a kisbefektetők megspórolhatnának, ha az államkincstárnál tartanák az értékpapírokat.
A bankok is tudnak valamit
Az MNB tanulmányában felhívja a figyelmet arra is, hogy az államnak nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a banki értékesítés bővülése magában hordozza a banki sajátszámlás állomány növekedésének kockázatát. Ez egyrészt extra kamatkiadást jelent, másrészt ezáltal a lakossági állampapírok előnyeiből (kiemelkedő hozam) a háztartások helyett a bankok részesülnek.
A bankok úgy tudnak részesülni a hozamból, hogy úgynevezett lombardhitelt adnak az ügyfeleiknek. Ha a kliens az adott állampapírénál alacsonyabb kamatú hitelből tudja megvenni a kötvényeket, akkor a kapott kamaton megosztozhat a bankkal. A privátbankoknál az elmúlt hónapokban fel is pörgött ez a fajta hitelezés, a vagyonos ügyfelek 2 százalék körüli kamattal kaphattak hitelt úgy, hogy fedezetként értékpapírokat - például Magyar Állampapír Pluszt (MÁP+) - ajánlottak fel.
Ezzel 100 millió forintos megtakarítást figyelembe véve egyszer megkapják az államtól a kamatot, majd a banktól 80-90 millió forintnyi hitelt, amire szintén jár majd a kamat, igaz, annak egy részét vissza kell adni a banknak. Így már egyszeres tőkeáttételnél is elérhető évente 7-8 százalékos kamat az állampapírokra, de akik a hitelből vett papírokra is tudtak lombardhitelt felvenni, ennél is többet kereshettek.
A kincstár nem bírja
Nagy Márton épp azért azt is megfontolandónak tartja, hogy a lakossági állampapírok értékesítését egyedül a kincstár végezze. Volt már olyan időszak, amikor kizárólag a kincstár értékesíthetett bizonyos állampapírokat, ez azonban azzal járt, hogy kevés fogyott el az értékpapírokból. A gyenge értékesítési eredmények láttán azonban az ÁKK többször is módosította a forgalmazói kört, 2014 közepén a hosszú értékpapíroknál, 2015 végén a Féléves Kincstárjegynél tettek így, ami azonnal a korábbi többszörösére növelte az eladott mennyiséget.
Hiába ingyenes tehát a kincstárnál a számlavezetés, a lombardhitel útján megnövelt kamattal az állami intézmény nehezen tud versenyezni a vagyonos ügyfélkörben. Az sem javít a helyzetén, hogy az ügyfélszolgálat keresztmetszete szűk, egy konferencián Borbély László, az államkincstár pénzforgalmi elnökhelyettese arról beszélt, az idén júniusban, a MÁP+ megjelenése után nem bírták az ügyfelek rohamát. Különösen Budapesten és Pest megyében vált kritikussá a helyzet, de a telefonos ügyfélszolgálat is túlterheltté vált, így sok ügyfél döntött úgy, a bankoknál veszi meg az új állampapírt. Ahhoz, hogy a lakossági értékesítésből nagyobb részt tudjon kihasítani a kincstár, fejlesztésekre lenne szüksége, több értékesítési pontot kellene például létrehozni Budapesten.
A bankoké a főszerep
A jegybank egy korábbi tanulmánya szerint is megütheti a lakosság állampapír-piacot, ha elveszik a bankoktól a forgalmazási lehetőséget. Ez a márciusban megjelent tanulmány azt írja, 2012 óta közel 5 ezer milliárd forinttal, az akkori állomány nyolcszorosára növekedett. Az emelkedés mintegy 70 százaléka a banki forgalmazáshoz köthető. A kincstári és postai értékesítés is közel 1500 milliárd forinttal bővült, ez azonban jelentősen elmarad a banki csatornán keresztül felépült állományhoz képest, ami 3500 milliárd forint volt.
A tanulmány megállapítja, hogy Budapesten és Pest megyében tartja a lakosság a legtöbb állampapír, vidéken kevesen fektetnek az állam finanszírozásába. A teljes lakossági állomány 45,8 százaléka budapesti ügyfeleknél van, 14,5 százalék pest megyeieknél, a többi megyében ennek a töredéke sincs. Épp ezért fontos lenne a közvetlen kincstári értékesítés elérhetőségének a fejlesztése, amely egyrészt a kincstári fiókhálózat bővítésével, másrészt az állampapír-vásárlóknak az elektronikus csatornák (web- és mobilkincstár) felé terelésével valósulhat meg.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!