Darrell Duffie, a Stanford Egyetem közgazdász professzora szerint

miközben az Egyesült Államok külgazdasági stratégiája egyre kiszámíthatatlanabbá válik, az euró globális tartalékdeviza szerepe egyre erősebb lesz, a dollár dominanciája nem tűnt el, de a piacok már nem tekintenek rá reflexszerűen biztonságos menedékként.

A Portfolionak nyilatkozó professzor azt mondta: az amerikai kormányzat lépései komoly lehetőséget teremtettek az euró számára, hogy dominánsabbá váljon a nemzetközi pénzügyekben. A »Mar-a-Lago-terv« mintha egy új amerikai stratégiát jelezne: kevésbé ragaszkodnak a dollár dominanciájához. Duffie szerint a Fehér Ház lépései nem csak véletlen hibák, hanem a geopolitikai rend átrendeződését tükrözik.

Úgy tűnik, az USA gyakorlatilag beletörődik egy másik globális deviza megerősödésébe. És ha ez valóban megtörténik, csak az euró lehet az alternatíva - pusztán Európa gazdasági súlya, az EKB intézményi ereje és az uniós jogállamiság iránti elkötelezettség miatt

- fogalmazott. A professzor hangsúlyozta, hogy a tartalékvaluta-szerep nem politikai deklaráció kérdése. Általában nem kormányzati döntés az, hogy egy adott kereskedelmi ügylet dollárban vagy euróban történik, ez a magánszektor preferenciáin múlik, és így is kell lennie.

A politikai akaraton túl tehát az Európai Uniónak (EU) az intézményi infrastruktúráján kell dolgoznia, ha komolyan gondolja az euró nemzetközi megerősítését.

Ha valóban bővülni fog az euró használata a nemzetközi pénzügyekben, akkor az uniónak továbbra is

Szerinte a dollár nem veszíti el teljes mértékben elveszíti domináns szerepét, de az biztos, hogy ma

több tér nyílik az euró számára, mint az elmúlt másfél évtizedben bármikor.

A lap kiemeli, hogy a globális pénzügyi rendszer egyik legfontosabb átrendeződése, a dollár szerepének fokozatos erodálódása és az euró megerősödése, kevésbé feltűnően, de annál következetesebben zajlik.

Az európai stabilitás, amit korábban unalmasként bélyegeztek meg, most a megbízhatóság új szimbólumává válik.

Az euró előnye nem abban rejlik, hogy a gazdasági kilátások annyira lenyűgözők lennének a valutaövezet országaiban, hanem abban, hogy stabil. 

India, Kanada, Japán, Dél-Korea, és több latin-amerikai állam is egyre inkább úgy látja: ami eddig gyengeség volt - például az EU döntéshozatalának jogászkodó jellege -, az ma már megbízhatóságot jelent. A piac is így értékel: az euró stabilitása vonzza a hosszú távú tartalékeszközt kereső intézményi befektetőket, különösen azokat, akik a dollártól való függést csökkentenék.

Természetesen nincs még vége a dollárhegemónia történetének: az euró nem lett automatikusan a dollár felváltója, és a globális devizatartalékokban még mindig háromszor annyi a dollár, mint az euró.

A folyamat elindult, a folytatás nem feltétlenül Brüsszel szándékán múlik, hanem Washington hibáin. 

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!