Egy hónappal ezelőtt adta ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a parancsot az orosz csapatoknak az Ukrajna elleni invázióra. A piacok máris ledolgozták azoknak a veszteségeknek a nagy részét, amelyet az a sokk okozott, hogy Európa földrajzi határain belül ismét háború tombol.
Azt majd a történelemtudomány fogja eldönteni, hogy az Ukrajna elleni orosz agresszió kezdőnapja mely dátumra tehető, de ha a február 24-t jelöljük ki ennek, akkor elmondható, hogy a tőzsdék máris megemésztették a történteket, az árfolyamok ugyanis már az invázió megindulása előtti nap szintje felett járnak.
Kapcsolódó
Már magasabban, mint a háború kitörése előtt
Az S&P 500-as részvényindex 5,8, a Nasdaq Composite 4,7 százalékkal állt kedden a háború előtti értéke felett, de az időközben durva mélypontot átélő német DAX index, a francia CAC40, a nagy európai részvényeket tömörítő Stoxx Europe 600-as index is pluszokat mutat, akárcsak a BUX index. Ha tehát valaki csak a a háború előtti és a mostani tőzsdei árfolyamok alapján akarná meg kitalálni, mi is történt a világban, nem lenne számára sok látnivaló. (Az LPL Securities gyűjtése szerint az elmúlt 100 évben 36 komolyabb geopolitikai konfliktusból 14 esetben történt ez így.)
Pedig a piacok időközben megéltek egy durva mélypontot, március 2-án és 4-én, amikor az Oroszország elleni sorozatos szankciók mellett a zaporizzsjai atomerőmű közelében folyó harcok is borzolták a befektetői kedélyeket. Ezek voltak azok a napok, amikor az OTP részvényei 10 ezer forintos szint alatt is jártak, valamint az euró forintban számolt árfolyama megközelítette a 400 forintos szintet is. A befektetői hangulat akkori mélypontja azonban nem csak a háború sújtotta Ukrajnával szomszédos területeken volt érzékelhető, a New York-i értéktőzsdén is ritkán tapasztalható, általában piaci mélypontok közelében jellemző szélsőséges pesszimista hangulat uralkodott. Erre érkezett utolsó rúgásként Jerome Powell, az amerikai jegybank elnökének beszéde, amelyben jelezte: a Fed a háború és annak az amerikai gazdaságra gyakorolt negatív hatásai ellenére következő ülésén emelni fog az irányadó kamatokon.
Ahhoz persze, hogy a tőzsdei árfolyamok viszonylag kedvező képet mutassanak az is szükséges volt, hogy a háború megindulásakor a klasszikus tőzsdei recept érvényesüljön, azaz vegyél a pletykára, adj el a hírre. Mire ugyanis az orosz csapatok átlépték az ukrán határt, addigra már az orosz kitettséggel rendelkező cégek árfolyama elég nagyot esett, így a teljes hatás értékelésekor elég igazságtalan a háború megindulása előtti napot kijelölni.
Lehetnek még lefelé körök
A mostani árfolyamszintek technikai szempontból igen fontosak, akár a Nasdaq Composite, akár a DAX index, akár az euró forint árfolyamát tekintjük. Ezek ugyanis az elmúlt egy hónapban letört támaszszintek, amelyekre az a jellemző, hogy a zuhanás első köre után nagyjából idáig tudnak visszakapaszkodni az árfolyamok, mielőtt újra esni kezdenének, ez gyakorlatilag az összes jelentősebb befektetési termékre igaz az S&P 500-as részvényindex kivételével.
Erre meg is lehet az esély, hiszen azért a háború jelentős változásokat hozott az egy hónappal ezelőtti helyzetben képest, különösen az európai gazdaságban, olyan jelentős stratégiai döntések születtek, amelyek alapján a befektetőknek át kell gondolniuk az európai vállalatok jövőjével kapcsolatos elképzeléseiket.
Egészen más lesz Európa
Németország és más uniós tagállamok döntése arról, hogy növelik védelmi kiadásaikat a Bank of America becslése szerint például évente akár 150-200 milliárd dollárnyi pluszmegrendelést is jelenthet a hadiipari cégeknek.
Fontos új téma lett Európában az energetikai függetlenség megteremtése. Fájdalmas, hosszú és drága folyamat lesz a leválás az orosz gázról, különösen a német gazdaság számára, azonban most úgy tűnik, ez a döntés is megszületett Berlinben, ahol nem szeretnének még egyszer abba a helyzetbe kerülni, hogy az orosz gázcsapok elzárásával lehessen zsarolni őket. Ez azonban hosszútávú folyamat lesz, addig is az európai iparnak meg kell emésztenie azt, hogy a földgáz ára tartósabban is a koronavírus járványt megelőző szint több, mint hatszorosa lesz.
A háború hatására várhatóan erősödik az a folyamat, amely már a koronavírus-járvány következtében megindult. A nagyobb európai multinacionális cégek igyekeznek majd ellátásbiztonsági okokból lerövidíteni ellátási láncaikat, így várhatóan sok, a világ másik részén tevékenykedő beszállítót igyekeznek majd uniós belüli beszállítókra cserélni.
A magas energiaárak azt is magukkal hozhatják, hogy a nagy energiaigényű iparágak vagy sokkal hatékonyabbá válnak, vagy egyszerűen kiárazódnak a piacról - vélik a bank elemzői.
S persze egyértelmű változás az európai gazdaságban az, hogy a háború nyomán elszabaduló energiaárak rátettek egy lapáttal a már amúgy is erős inflációs nyomásra. Bár az ECB kormányzótanácsa legutóbbi ülését követően igyekezett lehűteni a kamatemelési várakozásokat, azonban előbb utóbb a magasabb kamatok meg kell hogy érkezzenek a kontinensre is. Igaz, inkább utóbb, elemzők most az első európai kamatemelések várható időpontját decemberre teszik.
Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos fejleményeket ezen a linken követheti.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!