Fekete csütörtök is lehet az április 3-i tőzsdenap, egy órával a nyitás után nyoma sincs a vevőknek, tovább csúsznak lefelé az amerikai indexek. Az S&P 500 index 3,8 százalékos mínuszban, a Nasdaq 4,7 százalékkal esik, a Dow Jones 3,4 százalékkal. Egy csomó szektor árfolyamkijelzője teljesen piros, vagyis annak összes részvénye lefele tart.
Letarolja a tőzsdéket Donald Trump protekcionista háborúja
Masszív eséssel reagálnak egyelőre a tőzsdék a tegnap frissen bejelentett új amerikai vámokra. Nem kímélik a legnagyobb amerikai cégeket sem, a befektetők ugyanakkor differenciálnak világszerte az alapján, hogy kit hogyan érint az új kereskedelmi világrend.A legnagyobb vesztesek:
Apple: -8,8 százalék
Nvidia: -4,8 százalék
Amazon: -7 százalék
Meta: - 7 százalék
Bank of America: -9,3 százalék
Tesla: -4 százalék
JPMorgan: -6 százalék
Kapcsolódó

Szakadni kezdtek a nyersolajárak is, hiszen a világkereskedelem lecsavarása kevesebb szállítást igényel: ennek megfelelően az amerikai WTI kőolajtípus 7 százalék árfolyamesést produkált, a Brent 6 és felet.
Az arany kilőtt, ez lehet az egyik menedék
Napközben az arany, mint menedékeszköz történelmi csúcson, 3168 dollár/uncia áron forgott, de itt is megjöttek az eladók és 3100 dollár alá korrigált a kurzus. Más nyersanyagok piacán teljes a pánik, esnek az ipari fémek: a platina, réz, palládium hármas 4-5 százalékkal lett olcsóbb, az ezüst árfolyam pedig közel 7 százalékkal zuhant.
A vámháború miatt egyre valósabb a félelem, hogy nem tudja elkerülni a recessziót Amerika, így lefele tartanak a kötvényhozamok, a 10 éves kincstárjegyé 4 százalékig süllyedt, miközben decemberben még 4,8 százalék volt.
Értelemszerűen zuhan a dollár is, hiszen ha vége az eddig ismert globalizmusnak, akkor minden szereplőnek kevesebb kell a külkereskedelméhez a dollárból is, szóval nem meglepő, hogy az euró-dollár kereszt ma 2,3 százalékkal emelkedett.
Nem úszta meg a magyar tőzsde sem
Bár a magyar tőzsdecégek zömének nincs kitettsége Amerika felé, vagyis nem exportál közvetlen módon, azért a BUX is szenved: több mint 3 százalék a mínusz. Az OTP-papírok közel 5 százalékkal ereszkednek, a Telekom 4 százalékot vesztett értékéből, a Mol-részvények árfolyama 3 százalékkal csökkent. A Richter papírok stagnálnak, pedig a gyógyszergyártó üzletel az Egyesült Államokkal, de a vámháború talán mégse fogja őket nagyon hátrányosan érinteni, hiszen a fő termék esetében csak hatóanyagot szállítanak a tengerentúlra, a készítményt egy ottani partnervállalat állítja elő, a magyarok pedig az eladások után kapnak részesedést.
Európában is pirosak az árfolyamkijelzők, a német tőzsdén a nap vesztesei egyelőre a jelentős amerikai piaccal rendelkező cégek: az Adidas részvények 11 százalékkal zuhantak, a Siemens AG 7,5 százalékos mínuszt mutat, a Deutsche Banké pedig hatot.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

A nagy családi házak szinte eladhatatlanok

Most tényleg nagyot zuhannak az árak, hagyja a tankolást csütörtökre

Hálapénz helyett jöhet az adomány a kórházaknak

A világ Budapestre költözik: új dimenzióba kerültek a munkahelyek

Utolérte a Revolutot a jegybank

Balatoni hagyomány tűnhet el a süllyesztőben, beindult a tiltakozás

Komoly változás jön az MVM számlázásában: nagy tárhelyet kér a szolgáltató

Visszatért a félelem a tőzsdékre, Kína visszaüthet Amerikának, esetleg kiegyezhet

A Yettel is előállt a számokkal
