Dráma ugyan nincs, de már egymást követő hetedik napja tart a forint gyengélkedése. Az euró-forint keresztárfolyam ugyanakkor csak lassú léptékkel halad fölfelé, kedd délelőtt 403 környékén billegett a jegyzés, a napon belüli csúcs 403,8 volt.
A magyar deviza szempontjából újra szembeszelet jelent, hogy hétfőn fordult az euró-dollár kurzusa, azóta ismét a dollár erősödése van napirenden, ami hagyományosan nem kedvez a feltörekvő devizáknak.

Ezek miatt emelkedhetett az euró-forint árfolyama:
- Még nem dőlt el, hogy milyen vámokat jelent be szerdán Donald Trump. A Fox Business több kormányzati forrástól úgy értesült, hogy az elnöknek több lehetőséget is felvázoltak, és előfordulhat, hogy csak a bejelentés reggelén hozza meg a végleges döntést. „Trump továbbra is mérlegeli a terveket a viszontvámokról. Ismét elmondta, hogy a vámok kölcsönösek lesznek, így ez nem tekinthető agresszív külkereskedelmi politikának" – olvasható az Equilor hírmagyarázatában.
- Fontos technikai szintet lépett át az euró-forint, az 50 napos mozgóátlag már támaszt képez. A technikai kép alapján 405 forintig is emelkedhet az euró árfolyama. Az év elejétől a forint az euróval szemben még 2,2 százalékos erősödést mutat, a dollárhoz képest pedig még 6,4 százalék a plusz. Az euró-forint kurzus a múlt héten kilépett a januárban indult csökkenő trendből, ez rossz hír.
- Máris módosítani kellett a 2025-ös költségvetés sarokszámait: a gazdasági növekedés 2,5 százalékos lehet a kormány szerint, az infláció pedig 4,5 százalék lehet idén.
- Rossz (bár nem új) hír a forint szempontjából, hogy idén és jövőre is több állampapírt kell tartaniuk a befektetési alapoknak. Ez plusz állampapír keresletet generál, ami lejjebb tornássza a piaci hozamokat (ez az adósságfinanszírozás szempontjából előnyös), ugyanakkor gyengítheti a forintot, hiszen csökken a magyar eszközök hozamelőnye. A 10-éves futamidejű magyar és német referenciakötvény hozamának különbözete kedden 461 bázispont volt, míg egy hónapja alig több mint 400, szóval ekkora spread-nek lassan már lehetne akkora hatása, hogy megállítja a forint gyengülését.
- Az NGM szándékát egyes szolgáltatói árazások felülvizsgálatáról (távközlési és bankszektor) a befektetők negatívan fogadhatták és piaci beavatkozásként értékelhették. Az Erste is arról írt, hogy negatívan hathatott a hazai fizetőeszközre a Telekomot és a bankszektort érintő ársapkák bevezetésének híre. A következő napokban elsősorban a geopolitikai és a vámokkal kapcsolatos bejelentések hathatnak ki leginkább a magyar piacra is.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Trump-vámok: nem csoda, hogy Putyinék a hasukat fogják a nevetéstől

Válságülést tartott a kormány, 46 százalékot kaptak Trumptól: Maradjanak nyugodtak!

Levelet küldött Szijjártónak a Nemzetközi Büntetőbíróság, hogy le kellett volna tartóztatni Netanjahut

Figyelem OTP-sek, kámforrá válhat a pénzük, ha válaszolnak

Orbán Viktor szerint nem letartóztatni kell a barátokat, hanem minél többet gyűjteni belőlük

Már a romániai sertéspestis miatt is intézkedni kellett itthon

Ebbe nem szabad belenyugodni: eltűnt egy Eger méretű város lakossága

Fontos gyógyszert vontak ki a forgalomból, rengeteg magyart érinthet

Már reagált is az ICC az Orbán által belengetett kilépésre
