Nem panaszkodhatott a héten, aki szereti ha van mozgás a devizapiacon: egy euró árfolyama bárhol elképzelhető volt 404 és 412 forint között, péntek délután ennek a sávnak az erősebb oldalán fejeződött be a kereskedés.
A sztori a forintban egyértelműen az amerikai elnökválasztáshoz kötődött, a konzervatív jelölt győzelme 412-ig gyengítette a forintot az euróval szemben, majd jött a hatalmas korrekció, amely alatt sikerült ledolgozni a választás előtti napokban látott esést.
Kapcsolódó
Volatilis forint, szárnyaló tőzsdék - ez is Trump-hatás
A látványos fordulat egyik oka a forint túladottsága volt, másrészt pedig azzal, hogy elmaradt a szoros küzdelem, világossá vált: nincs annyi bizonytalanság Trump mozgásterét illetően, ez pedig kevesebb kockázatot jelent.
A választási eredmények láttán ugyan a dollár kiugróan jó teljesítményt nyújtott és ez gyilkolta a feltörekvő piaci devizákat, így a forintot is, aztán a tőzsdék jó hangulata, vagyis a kockázatkerülés enyhülése a devizapiacokra is átterjedt.
A dollár végül hamar visszakorrigált a Trump siker okozta eufóriából, amire az is ráerősített, hogy az amerikai jegybank csütörtökön kamatot csökkentett 25 bázisponttal, igaz, ez a döntés teljesen megfelelt a várakozásoknak. Azt még nem tudni, hogyan dönt a Fed decemberben, de forintnak jót tesz, ha értelmezhető kamatelőnyt kínálnak a befektetőknek a magyar eszközök.
Túl nagy csoda azért nincs, egy évre egy forint diszkontkincstárjegy 5,6 százalék hozamot kínál, ugyanilyen időtávon az amerikai kincstárjegy pedig 4,3-at. Szerencsére nemcsak a Fed, hanem az Európai Központi Bank is folytatni fogja a kamatok csökkentését, legalábbis ezt vetíti előre, hogy kifejezetten gyenge adatok érkeztek az euróövezet gazdaságáról, a német és vele együtt a magyar gazdaság szereplőinek pedig a német ipar miatt fájhat a feje.
A Fed döntött ahogy várták, decembertől érdekes a sztori
A Fed csütörtökön hozott döntésével az irányadó kamatok 4,5-4,75 százalékra mérséklődtek. Az elnökválasztás eredménye helyett (bár sok kérdés érkezett hozzájuk) a saját mandátumukkal, az inflációs célsáv elérésével és a teljes foglalkoztatottság elérésével foglalkozik a Fed, ez az üzenet plusz megnyugvást hozott a piacokra.
Most az elemzők azt találgatják, hogyan fut neki Donald Trump a gazdaságpolitikai ígéretei megvalósításának. A mozgástér meglehetősen nagy, a vámok várható emelése viszont magasabb inflációt és kamatpályát indokol, ennek árazása már el is kezdődött a kötvénypiacokon. A továbbiak a gazdaságösztönzés irányába mutatnak: adócsökkentés, cégek hazatelepítése, lazább költségvetés, szóval nem csoda, hogy a tőzsdék bombaformába kerültek. Miután tisztult a kép és megválasztották Donald Trumpot, 5 százalékot emelkedtek a vezető amerikai indexek.
Itthon is csúcsra járt a hazai börze vezető indexe, a BUX. Elsősorban az OTP-részvényeket zsákolták a szokottnál jóval magasabb forgalom mellett a befektetők, s mint kiderült, jól tették, az OTP minden soron verte az elemzői várakozásokat, míg a szintén jelentő Moltól inkább vegyes számok érkeztek. Történelmi rekordon az OTP papírok jártak, de a 20 ezer forint feletti zónában pénteken már nem sikerült megkapaszkodni.
Tovább pörög a jelentési szezon
Elbocsátásokra készül az Audi. A Volkswagen-csoporthoz tartozó autógyártónál több mint kétezer álláshely került veszélybe.
13 millió dolláros negyedéves nyereséget ért el a Moderna, annak köszönhetően, hogy a Covid vakcinájuk forgalma 1,8 milliárd dollárra futott fel.
Annak ellenére fenntartotta az idei évre vonatkozó 350-450 millió eurós nettó profittervét a Wizz Air, hogy a lezárt első félév a vártnál alacsonyabb nyereséget hozott.
A harmadik negyedévet 27,3 milliárd dán korona profittal zárta a Novo Nordisk, ami nem csoda annak láttán, hogy a Wegovy fogyasztószer forgalma egy év alatt 79 százalékkal emelkedett.
Nagyot esett a BMW nyeresége a harmadik negyedévben, az autógyártó bevételei pedig közel 16 százalékkal zuhantak a tavalyi év azonos időszakához képest.
Csúcsokat döntött a Bitcoin. Szerda reggel, Donald Trump akkor még csak prognosztizálható győzelmének hírére 7 százalékkal lőtt ki, összességében a héten pedig 67 ezerről 77 ezer dollárig emelkedett. A várakozások szerint Trump a kriptopiaci befektetések lazább szabályozásának lesz híve az elnöki ciklusa alatt.
Véget ért a Boeing sztrájk. Összesen 53 nap kellett hozzá, de a szakszervezeti többségnek végül sikerült megállapodnia a repülőgépgyártóval, a dolgozók nagyrésze már szerdán visszatérhetett dolgozni.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!