Orbán Viktor miniszterelnök 2024. december 9-én a Magyar Közlönyben megjelent határozatában szólította fel Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert, hogy intézkedjen a kárpótlási jegy tőzsdei kivezetéséről, egy hónap múlva pedig törölték a tőzsdei kínálatból az abban több mint 30 éve szereplő értékpapírt.
A kárpótlási jegyek kereskedését előbb december 23-tól felfüggesztették, majd január 7-én végleg törölték a BÉT terméklistájáról.
Kapcsolódó
Nem tudni pontosan, de biztos, hogy több milliárd forintnyi kárpótlási jegy van még forgalomban, Orbán Viktor decemberi határozatának következtében azonban elveszni tűnik a remény, hogy valaha is beválthassák az állammal szembeni követeléseiket az 1939 és 1990 közötti önkényuralmi rendszerek kárvallottjai
– írta a hvg.360.
- KELER központi elszámolóházban mintegy 500 millió -1 milliárd forint értékű kárpótlási jegyet tarthattak nyilván, ezeknek a tőzsdei kereskedését függesztették fel most.
- Valójában azonban ennél még sokkal több jegy van forgalomban, hiszen a kibocsátott papírok jelentős része elveszett az évtizedek alatt.
A lap szerint az állam szokatlanul és nem igazán korrekt módon járt el, ha valóban úgy döntött a termék tőzsdei kivonásáról, hogy nem tett a még forgalomban lévő értékpapírokért ajánlatot a tulajdonosoknak. Ráadásul a tőzsdei árfolyam az utolsó években végig elmaradt az 1742 forintos névértéktől, az utolsó ügylet 450 forintos árfolyamon köttetett.
A kormánynak legfeljebb 1-2 milliárd forintjába kerülhetett volna, hogy megszabaduljon a kárpótlás jelentette erkölcsi tehertől, ha névértéken tett volna ajánlatot a jegyekért.
Ebben az esetben minden bizonnyal a tőzsdén kívüli kárpótlási jegyek egy része is megkerülhetett volna, de tetemes összeget tehetnek ki azok a papírok is, amelyek végleg feledésbe merültek, hiszen ha egy-egy amerikai vagy izraeli idősotthonban ha megtaláltak egy hátrahagyott kárpótlási jegyet, legfeljebb relikviaként, de még valószínűbb, hogy papírszemétként tekintettek rá.
A cikk szerint
a kivezetésre hivatkozási alapot egy 2014-es európai uniós rendelet adott, amely előírta, hogy a tőzsdéken forgó értékpapíroknak dematerializált formában kell nyilvántartani. Ennek a kárpótlási jegy, amelyet fizikai formájában, papíron osztották ki az arra jogosultaknak az 1990-es években, és azóta is így kereskednek vele, nem felelt meg.
A kabinet vélhetőleg úgy ítélete meg, hogy az évtizedek óta fennálló, de ma már keveseket közvetlenül érintő kellemetlenség megoldása politikailag és gazdaságilag költségesebb lenne, mint csöndben hagyni, hogy feledésbe merüljön a jegy, amelyet egykoron évtizedes sérelmek méltó megváltására hoztak létre.
A lap megkeresésére a BÉT közölte:
a törlésre a Magyar Állam, mint kibocsátó kérelmére került sor, amit az állam az említett uniós rendelettel indokolt, valamint azzal, hogy a jegyek tőzsdei forgalma évek óta rendkívül alacsony.
Válaszában a BÉT azt is megerősítette, hogy az állam nem tett vételi ajánlatot a tőzsdéről törölt jegyek tulajdonosainak, azt viszont nem tudták megmondani, hogy pontosan mennyi értékpapír szerepelt a törlést megelőzően a tőzsdén, mivel a kereskedett mennyiség folyamatosan változott. A Nemzetgazdasági Minisztériumnak nem válaszolta a lap kérdésére, miszerint van-e további teendője a tárcának a kárpótlási jegyek tőzsdéről való törlésével kapcsolatban.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Nagy baj van, nyugtatót hívtak vissza a patikákból

Újabb szigor jön az egészségügyben

Orbán Viktort Tiborczról kérdezték, nincs mit félreérteni a válaszon

Ezért nincs alku: villámgyorsan adják el a lakásokat Budapesten

Ijesztő dolgot találtak a Covid-oltásokban, a szomszédban már nem kérnek belőle

Így áll most az évszázad baranyai hídépítése

Nem fogja elhinni, hogy kiknek adta Ferenc pápa az utolsó vagyonát
Amerikai és más ellenséges zsoldosok is az oroszok oldalán harcolnak, kiszivárgott a lista, amire mindenki várt
