Nem sok jót vetít előre a részvénypiacok értékeltségével kapcsolatban, hogy az egyik legjobban követett befektető az amerikai részvénypiacon, a Warren Buffett nevével fémjelzett Berkshire Hathaway a harmadik negyedévben nem tartott szünetet. Az előző negyedévekhez hasonlóan tovább folytatta kiszállását az amerikai részvényekből, elsősorban a korábban stratégiai befektetésnek nevezett Apple csomagját dobta piacra.
A Berkshire ezzel immár nyolcadik negyedéve folyamatosan csökkenti az iPhone-gyártóban meglévő részesedését. A Financial Times számításai szerint a cég gyorsjelentése alapján a július-szeptemberi időszakban összesen 100 millió darab Apple részvényt értékesíthettek, közel 70 milliárd dollár értékben, amivel eladásaik összértéke két év alatt 166 milliárd dollárra emelkedett. Ezzel a 2023-as csúcshoz képest már mintegy kétharmadával építette le Apple-csomagját.
A befektetési cég tavaszi közgyűlésén még Buffett az Apple-t jobb befektetésnek nevezte, mint portfóliójának két legrégebbi elemét, a Coca-Colát és az American Expresst. Ennek fényében elemzők csak találgatják, mi indokolhatja részéről a látványos hátraarcot. Buffett korábban tett olyan utalást, amely szerint nagy a valószínűsége annak, hogy az amerikai szövetségi kormány az elkövetkező években emelni fogja az adókulcsokat, tekintettel az ország tartós költségvetési hiányára, ami csökkentené a Berkshire jövőbeli részvényeladásokból származó nyereségét.
Nem csak Apple-t adtak el, a Berkshire három hónap alatt 36,1 milliárd dollár értékben szállt ki más papírokból, likvidálták például a Bank of America-ban lévő nagy pozíciójukat is, októberben 10 százalék alá csökkentették részesedésüket. Ehhez képest mindössze 1,5 milliárd dollár értékben vásároltak.
Ezzel a befektetési holding készpénzállománya soha nem látott nagyságúra, 325 milliárd dollár fölé emelkedett, miközben a részvényportfóliója értéke 271 milliárd dollár közelébe csökkent.
Elemzők szerint a folyamat tükrözheti azt, hogy a milliárdos befektető nem hajlandó engedni befektetési elveiből, azaz a részvényeket kizárólag értékeltség alapján vesz, vagy adja el. A készpénzállomány felduzzasztása arra utal, hogy a jelenlegi kamatkörnyezetben kockázat és elérhető hozam szempontjából egyszerűn jobb befektetésnek tartja az amerikai állampapírokat – ráadásul azok közül is a rövidebb lejáratúakat – mint a részvényeket.
Buffet egyébként egy viszonylag egyszerű hüvelykujj szabály alapján szokta meghatározni, a részvénypiac mennyire drága. A részvénypaci összkapitalizációt hasonlítja össze az amerikai GDP-vel.
Ha a kapitalizáció gyorsabb ütemben növekszik, mint az Egyesült Államok bruttó hazai terméke, akkor valószínűleg túlárazott a piac. A piaci kapitalizáció jelenleg a GDP 195 százaléka körül található, ami közel van a 2022-es piaci csúcson elért mindenkori rekordértékhez, ami meghaladta a 200 százalékot is. A 2022-es medvepiac mélypontján ez az érték alig 138 százalék volt. Erről bővebben itt írtunk.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!