Egyelőre véget érni látszik a hosszú ideje uralkodó emelkedő trend a Budapesti Értéktőzsdén. Az elmúlt napokban a négy vezető részvény közül kettő árfolyamában is komoly jelzés érkezett arra, hogy egyelőre el kell búcsúzni az emelkedő trendtől, s egy harmadik is ennek a határán billeg. Mindössze az OTP tartja a lelket a BUX indexben.
A technikai elemzés egyéb eszközeit, a mozgóátlagokat, oszcillátorokat, trendvonalakat nem figyelembe véve, mindössze az árfolyamcsúcsok és mélypontok sorozatára koncentrálva az látszik, hogy a Richter és a Mol árfolyama is fontos technikai szinteket tört át lefelé az elmúlt napokban, mindkét részvény grafikonján új, a korábbinál mélyebb mélypont alakult ki.
Márpedig egy emelkedő trend esetén ez nem megengedhető, ez elvileg egyértelmű jelzés arra nézve, hogy a korábbi emelkedő trendet mostantól csökkenő trend váltja fel. Ez pedig alacsonyabb árfolyamcsúcsokat és alacsonyabb mélypontokat jelenthet a jövőben.
A Richternél az emelkedő trend megtörése nagyon látványos volt az elmúlt néhány kereskedési nap folyamán. A gyógyszerrészvény árfolyama három kereskedési nap alatt esett 15 százalékot. Ha ez nem lenne elég baj, a részvény az eséssel áttörte lefelé a korábbi emelkedés során kialakított utolsó mélypontját lefelé, amely 6441 forinton volt. A törés mértéke jóval meghaladta a technikai elemzők által kedvelt 3 százalékos szűrő értékét, a trend megváltozása elég látványos. Ugyanakkor a nagy zuhanás miatt nagyon magasan található az az érték, amely utolsó csúcsnak tekinthető, ahonnan az árfolyam új mélyebb mélypontra érkezett, így elvileg egy visszapattanás során sokat is emelkedhet átmenetileg a részvény árfolyama. Ez az utolsó csúcs jelenleg 6880 forinton található, ami a mostani 5500 forintos árfolyamhoz képest elérhetetlen messzeségnek tűnik.
Nem ennyire látványosan, de azért szintén komoly bajról árulkodik a Mol részvények grafikonja is. Itt az utolsó olyan mélypont, ahonnan új csúcsra tudott emelkedni az árfolyam 2932 forinton alakult ki. Az elmúlt napokban azonban 2812 forinton is járt a papír, s ezzel itt is új, mélyebb mélypont alakult ki a grafikonon, ami a csökkenő trend megindulására vonatkozó fontos jelzésnek tekinthető. Itt az utolsó csúcs, ami a hosszabb távú emelkedő trend visszatértét jelezné, 3220 forinton található.
A Magyar Telekom még nem törte le kritikusnak tekinthető szintjét, azonban nagyon közel áll hozzá. Itt a vízválasztónak, szigorúan a mélypontok és a csúcsok alapján a 458 forintos szint tekinthető. Ha itt is 3 százalékkal ez alatti, azaz 444 forintos árfolyamot tapasztalnák, az szintén a csökkenő trend megindulására lenne erős jelzés.
A hosszútávú emelkedő trend ezek alapján mindössze egy részvénynél nincs veszélyben, ez pedig az OTP. Itt a kritikus árfolyamszint 9830 forintnál található, ami igencsak messze van a jelenlegi 11 600 forintos tőzsdei árfolyamtól.
A BUX indexnél egyelőre még érvényben van az emelkedő trend, itt a kritikus szint a fenti elvek szerint jelenleg 35 841 pontnál található.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!