Sosem volt még a jegybankok részéről ekkora kereslet az arany iránt, mint most, amikor vannak árfolyamot történelmi csúcsok közelében tartózkodik. Az Arany Világtanács (World Gold Council, egy az iparágat képviselő szervezet) most publikált, a világ 70 bankjának megkérdezésével készült felmérése szerint azok 69 százaléka úgy véli, növekedni fog az arany részesedése a globális tartalékon belül. Eközben viszont a dollár szerepének visszaszorulására számítanak.
Míg korábban általában feltörekvő országok központi bankjai voltak az arany legnagyobb hívői, mostanra a fejlett gazdaságok intézményei is csatlakoztak hozzájuk. Körükben 60 százalékra emelkedett a tavalyi 38 százalékról az aranytartalékok szerepének növekedésében hívők aránya.
A válaszadók 29 százaléka tervezi arany vásárlását az előttünk álló év folyamán, a fejlett országokban 13 százalékos ez az arány. Ez utóbbi a legmagasabb eddigi érték a 6 éve készülő felmérés történetében - hívta fel a figyelmet a Financial Times. A feltörekvő piacokon ez az arány eléri a 40 százalékot is.
Eközben a fejlett gazdaságok növekvő hányada - 56 százalék, szemben a tavalyi 46 százalékkal - úgy véli, hogy a dollár részesedése a globális tartalékokból szintén csökkenni fog a következő öt évben. A feltörekvő piaci központi bankok 64 százaléka osztja ezt a nézetet.
Elemzők szerint a dollár tartalékvaluta szerepének lassú eróziója több okra vezethető vissza.
- Egyrészt a világkereskedelemben is lassan csökken a dollár szerepe.
- Másrészt a rekord magasságba kúszó amerikai államadósság is erodálja a zöldhasúba vetett bizalmat.
- Végül, de nem utolsó sorban nem használt a dollár megítélésének az sem, hogy az Oroszországgal szembeni szankciók során az Egyesült Államok és szövetségesei fegyverként használták fel, amikor befagyasztották a külföldi orosz jegybanki tartalékokat.
Az aranyat jellemzően a befektetők és a jegybankok is olyan tartalék eszköznek tekintik, amelyik értékállóságát miatt megfelelő fedezetet biztosíthat az infláció ellen. Nem véletlen hogy annak elmúlt években tapasztalt megugrása jelentősen növelte a nemesfém iránti keresletet.
Unciánkénti árfolyama első ízben a koronavírus járvány idején lépte át a 2000 dolláros szintet, ahonnan első körben visszapattant. 2020 nyara óta egészen tavaly őszig 1650 és 2000 dollár között oldalazott a kurzus, ahonnan aztán felfelé kitört. Az újabb emelkedési hullámban 2400 dollár fölé drágult majd innen indult egy kisebb korrekció lefelé.
A tavaly ősszel megindult újabb drágulást több tényező erősítette:
- Ilyen volt az Izrael Hamász ellen megindított háborúja nyomán stabilizálódó geopolitikai helyzet. Az arany az ilyen időszakokban jellemzően biztonságos menedékként funkcionál.
- De erősítette az év végén történt monetáris fordulat is.
Közel kétéves szigorítási ciklus után ugyanis véget értek a kamatemelések a vezető jegybankoknál és a Fed vezetésével elkezdték megtenni az első lépéseket kamatok lefaragásának irányába. Ez utóbbi jellemzően kedvező hatással van az aranyra hiszen csökkenti a más, kamatozó befektetési formák relatív vonzerejét.
Az elemzők egyelőre megosztottak abban, hogy az arany árfolyama képes lesz-e tovább emelkedni a következő években. Egy biztos, diverzifikációs szerepe nem nagyon fog csökkenni. Erről bővebben itt írtunk.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!