Nagyon lelassult a Kínai gazdaság a harmadik negyedévben, s a várakozásos szerint jövőre tovább csökkenhet a növekedési ütem. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) friss előrejelzése szerint az ázsiai országban 2020-ban már csak 5,8 százalékkal bővülhet a GDP az idei évre várt 6,1 százalék után - írja a CNBC.com.
Ez egy elég tetszetős növekedési adat, de a kínai gazdaság és társadalom felépítéséből adódóan pár éve még az volt a szakértők véleménye, hogy egy 6 százalék alatti GDP növekedési ütem gyakorlatilag recessziónak tekinthető az országban.
Kapcsolódó
Tao Zhang, az IMF helyettes vezérigazgatója szerint ugyanakkor most már nem ennyire drasztikus a helyzet, ez a növekedési ütem szerinte még mindig jelentősnek tekinthető, különösen annak fényében, hogy Kínában az elmúlt években jelentős szerkezetátalakítás zajlik, a gazdaságot megpróbálják egy fenntarthatóbb növekedési pályára állítani. Ez társulva az egyéb problémákkal, az amúgy is gyengülő globális gazdasággal, a kereskedelmi háború kedvezőtlen hatásaival és a geopolitikai bizonytalanságokkal nyomás alatt tartják az ország gazdaságát - tette hozzá a szakértő.
Zhang felhívta a figyelmet, hogy a kínai lassulás már évekkel ezelőtt megkezdődött, s a most tapasztalt és várt visszaesés csak ennek a trendnek a folytatása. Szerinte nem lehet elvárni, hogy egy akkora gazdaság, mint a kínai örökké 10, vagy akár csak 7-8 százalékos ütemben bővüljön. Egy alacsonyabb növekedési ütem bőven elfogadható, ha az jobb minőségű és fenntarthatóbb. Ez azt jelenti, hogy kevésbé a hitelbővülés által fűtött. Ebben a környezetben egy 5,8 százalékos mérték is épp elég magasnak tekinthető - tette hozzá a szakember.
Ugyanakkor a kínai lassulás ellentétben áll az IMF globális gazdaságra adott előrejelzésével. Ez ugyanis a szervezet mostani becslése szerint az idei 3 százalékra lassuló növekedési ütem után jövőre újra gyorsulni fog, 3,4 százalékra. Az igazgató szerint a Kínára vonatkozó előrejelzés a szokásosnál is bizonytalanabb, sok függ ugyanis attól, hogy politikai oldalról sikerül-e csökkenteni a kockázatokat.
A pénteken napvilágot látott növekedési adatra, valamint a Valutaalap előrejelzésére reagálva mindenesetre Yi Gang, Kínai Népbank (People Bank of China) kormányzója már nem helyezett kilátásba további monetáris ösztönző intézkedéseket. Az IMF-nek adott közleménye szerint a befektetőknek figyelembe kell vennie azt, hogy a kínai vezetés most az ország adósságállományának ellenőrzés alatt tartása az elsődleges célja.
A Bloomberg tudósítása szerint Yi közleményéből lehet sejteni, hogy milyen irányba mennek majd az események a héten, amikor két, a kínai gazdaságpolitika szempontjából jelentős testület is ülésezik. Egyrészt a héten ül össze a "Politbüro", a Kommunista Párt vezető tisztségviselőiből álló testület, majd a Központi Bizottság szélesebb plénuma. Ezeken várhatóan szóba kerülnek majd a kínai gazdaság hosszabb távú teljesítményére vonatkozó célkitűzések is. Ha történik változás a most elfogadott irányvonalban, akkor az ezeken az üléseken várható. A jelenlegi hivatalos álláspont az, hogy a vezetés hajlandó elfogadni a lassabb ütemű, ámde kiegyensúlyozottabb növekedést a hosszabb távú célok érdekében.
Yao Wei, a Société Générale vezető, Kínával foglalkozó közgazdásza szerint a kínai vezetés jelenleg nagyon hosszú távon gondolkodik, s az utóbbi időben a GDP adat már nem bír olyan elsődleges fontossággal gondolkodásukban, mint korábban. Szerinte arra is koncentrálnak, hogy áll az ország eladósodottsága, milyen helyzetben van az árnyékbankrendszer.
A kínai gazdaság központi tervezésében fontos szerepet játszó Nemzeti Fejlesztési és Reform Bizottság szóvivője Yuan Da mindenesetre azt mondta, a növekedésben tapasztalható volatilitás elfogadható, ha más célok eközben teljesülnek. Ezek a más célok a foglalkoztatás kedvező irányba történő változása, a jövedelmi célok teljesülése és a környezetvédelem. Kína komoly lefelé irányuló kockázatokkal és nyomással kell idén szembesüljön, azonban eközben képes teljesíteni fő gazdasági célkitűzéseit.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!