2017 egészen különleges év volt a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT). Egyszer csak rejtélyes módon emelkedni kezdett egyik, majd másik részvény ára, és senki nem tudta, miért. Aztán kiderült az ok: a felfújt árú cégekbe beköltözött Mészáros Lőrinc, azaz egyszerűen bevitte a cégekbe vagyontárgyait, cserébe részvényeket kapott értük, így fő tulajdonos lett.
Szálltak a pulykák
Az épp csak egy-két éve ismert, hirtelen meggazdagodott felcsúti polgármestert legenda kezdte övezni: a befektetők úgy gondolták, hogy amihez hozzáér, az arannyá válik, és miután egyre több tőzsdei társaságba került be, végül már az megindított egy-egy elfeledett részvényt, ha csak valaki megemlítette, hogy talán ez lesz a következő szerzemény. A végén szinte minden kispapír árfolyama a többszörösére nőtt, ahogy a tőzsdén mondani szokták: szálltak a pulykák.
Új ember, új csodavárás
Sokan gondolkoztak akkor, hogy mi miért történt, röviden a lényeg az, hogy az események a 2015-ös elhíresült úgynevezett G-napig vezettek vissza, amikor Orbán Viktor miniszterelnök, valamint a kormánypárti sajtó zömét és más vagyonelemeket birtokló Simicska Lajos közötti addig szövetség megszakadt, a Simicskánál lévő vagyonelemek a kormány számára elvesztek. Ennek pótlására nem csak új, megbízható ember kellett, hanem olyan konstrukció is, melyben nem teljesen egy emberen múlnak a dolgok.
Az új megbízható ember Mészáros Lőrinc lett, akinek a vagyonelemekkel való ellátása olyan gyorsan történt, hogy ki is alakult a legenda: amihez nyúl, arany lesz belőle. Az egyszemélyi kockázat mérséklésének pedig a legjobb eszköze a tőzsde lett, és joggal: egy tőzsdei társasággal nem lehet csak úgy meglépni.
Kis cégek, nagy beköltözés
Először két részvény indult meg rejtélyesen: a régóta tőzsdén lévő, de gyengén muzsikáló Konzum, valamint a Phylaxia oltóanyaggyár utódcége, az Opimus, amely a brókerbotrányban elsüllyedt Buda-Cash brókerházhoz kötődött, és így gazdátlanná vált. Volt benne néhány értékes elem, de árfolyama egész mélyre, 5 forintra süllyedt, ahonnan megindult az eleinte rejtélyes, gigantikus szárnyalás.
Már hatalmas magasságban voltak a papírok, amikor megjelent a cégekben Mészáros Lőrinc, persze egy darabig még tovább emelkedtek. A két céget az egyszerűség kedvéért összeolvasztották, így jött létre az Opus, és a befektetők azt várták, hogy tovább a növekszik, akár olyan hatalmas is lehet, mint a tőzsde legnagyobb cégei: a Mol, az OTP vagy a Richter. A papír ára 700 forintig emelkedett.
A második menet
A következő jelentős Mészáros cég a 4iG lett, egy korábban nem túl jelentős tőzsdei cég, de itt is megismétlődött, ami a másik két társaságnál: az árfolyam közel 20-szorosára emelkedett. Emellett még a CIG-Pannóniában jelent meg a mágikus nevű tulajdonos, de ott nem okozott akkora robbanást, miután egy jól működő, viszonylag értékes biztosítóról.
A 4iG, mint ma már tudjuk, különösen fontos szerepet kapott, de Mészáros Lőrinc távozott belőle: egy állami megrendelésekkel alaposan ellátott stabil informatikai és távközlési céggé vált. Ennek megfelelően stabil is maradt viszonylag az árfolyama, bár a 2017-es 1200 forintos csúcshoz képest már nem emelkedett: most 680 forint körül forog a papír.
Jelentőségét vesztette
Az igazi érdekesség azonban az Opus, hisz az ma is abszolút Mészáros-részvény, hisz az üzletember közvetlenül és érdekeltségein keresztül a fő tulajdonos. Annak idején ettől a cégtől várták, hogy gigantikusra nőjön, a külföldi alapok is vásároljanak belőle, sőt, maga is kifektetésbe, nemzetközi terjeszkedésbe kezdjen.
Nem így lett azonban: a kezdetben igen fontos médiaportfólió kikerült a cégből, a fontos nemzeti tulajdonnak tekintett energiaipari cégek is máshová kerültek, így az Opus egy, az állam számára stratégiai jelentőséggel nem rendelkező vagyonelemeket tartalmazó holding lett. A főbb elemek a wellness hotelekből álló szállodalánc, a Buda-Cash idejéből megörökölt kályhagyár, építőipari, mezőgazdasági cégek és irodaházak. Nem olyan iparágak, amelyekben a legnagyobb tőzsdei sikerek rendszerint lezajlanak.
Hatodára esett
Az árfolyam is ennek megfelelően alakult: a 2017-es 700 forintról mostanra 120 forintra csökkent. Ez nagy veszteség azoknak, akik töretlenül hittek abban, hogy Mészáros Lőrinc fő tőzsdei társaságának növekedése olyan lesz, mint a Facebook vagy Tesla hegymenete a legnagyobb sikereik idején.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Ecomonitor
Gazdaságról egyszerűen, pénzügyeinkről érthetően! - Kedves Olvasónk! Ön Fellegi Tamás, az Economx.hu újságírója, kiemelt elemzőjének rovatát, az Ecomonitort olvassa. Nem is járhatna jobb helyen, hiszen a rovatban megjelenő elemzések többek között olyan érdekes témákra világítanak rá, mint a fiskális és monetáris politika kapcsolata – hogyan függ egyik a másiktól, miért lényegesek a különféle egyensúlyok (költségvetés, kereskedelmi mérleg, folyó fizetési mérleg).
Az Ecomonitor megvizsgálja továbbá az államadósság jelentését és jelentőségét, finanszírozását, azt, hogy hol és miért merülhetnek fel problémák ezen a téren. Áttekint mindent, ami az inflációval és az arra ható monetáris politikával kapcsolatos, a hazai folyamatokon túlmenően a régió országai, az EU-tagállamok illetve a legnagyobb gazdaságok is szóba kerülnek. Munkatársunk nyomon követi a forint árfolyamának érdemibb változásait, a stabilabb időszakokat elemzi, a befolyásoló okokat feltárja. Egyidejűleg követi a főbb devizák mozgását.
Bemutatja a kedvező befektetési lehetőségeket, azok nominális és reálhozamát, áttekinti a különböző befektetések kockázatait (kötvények, részvények, kriptodevizák). Beszámol az érdekesebb nemzetközi gazdasági eseményekről, így egy-egy ország kiemelkedő növekedéséről, felzárkózásáról, sikeréről vagy épp az ellenkezője: a súlyos gazdasági nehézségekről.
Fellegi Tamás írásaiban fontosnak tartja a részvénypiacon belül a hazai tőzsde szerepét, a BÉT-en forgó főbb, közkedvelt részvények mellett a kevéssé ismert papírokat, valamint az Xtend kategóriát is górcső alá veszi majd.
Ecomonitor, az Ön iránytűje a gazdaság térképén!
Jó olvasást kívánunk.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!