A koronavírus járvány nemzetközivé válása egy pillanat alatt hatalmas zuhanást okozott a nemzetközi tőzsdéken és a Budapesti Értéktőzsdén is. Amilyen hatalmas volt az összeomlás, olyan nagy és erőteljes volt a világ nagy jegybankjai részéről bevetett mentő intézkedések nagysága és a költségvetési élénkítő csomagok értéke (egyes vélemények szerint a magyar csomag eléggé elmarad a nemzetköziektől).
Erre a részvényárfolyamok hatalmas ugrással válaszoltak, a BUX index 29 000 pont alatti mélypontjáról (ahová 46 000 pontról zuhant) 38 500 pont fölé emelkedett. Átmenetileg, majd onnan lefordult, s az elmúlt két hónapot nagyjából 34 300 és 37 000 pont közötti sávozással töltötte, korábbi csúcsa alá mintegy 20 százalékkal beszorulva, s azt is az időközben nagyot zuhant forintban számolva.
Ehhez képest az S&P 500-as részvényindex a maga 35 százalékos zuhanását már ledolgozta és új történelmi csúcsokra menetelt az elmúlt napokban, a német DAX indexnek ez ugyan nem sikerült, de az csak 5 százalékkal van elmaradva korábbi csúcsától. Röviden a BUX index masszív alulteljesítővé vált a nemzetközi tőzsdékkel összehasonlítva.
Persze erre meg is van a fundamentális magyarázat, elég ha csak a második negyedéves profitadatokat nézzük. A DAX indexben szereplő cégek összesített profitja, rendkívüli és pénzügyi tételekkel, illetve adóval nem számolva a Handelsblatt számításai szerint az április-júniusi időszakban az egy évvel korábbihoz képest 45,6 százalékkal csökkent.
Budapesten nagyobb volt a gyomros
Ehhez képest a BUX index négy meghatározó cége, amelyek a legnagyobb súllyal szerepelnek a mutatóban, sokkal nagyobb gyomrost kaptak. A Magyar Telekom, a Mol, az OTP és a Richter összesített, rendkívüli tételek nélkül számított profitja a 2019-es második negyedévéhez képest 81,7 százalékkal zuhant. A koronavírus miatti lezárásokkal leginkább terhelt időszakban tehát a magyar tőzsdei profittömeg kétszer akkorát esett, mint a német.
Arra, hogy a BUX index átmenetileg alulteljesítővé vált a vezető tőzsdeindexekkel szemben, az elmúlt öt év folyamán már volt példa, azonban ennek ellenére 2015 januárjától a magyar index idén februárig ennek ellenére, meg tudta duplázni az értékét, és ezzel rávert nem csak a német DAX index, de az S&P teljesítményére is.
Ez a gyengélkedés más, mint a korábbi
A mostani gyenge teljesítmény azonban a technikai elemzés eszközeivel vizsgálva azonban más, mint amit az elmúlt öt évben megtapasztaltunk. Ha a két index egymáshoz viszonyított relatív teljesítmény mutatóját (RS) nézzük, akkor ugyanis az látszik, hogy megtört a BUX index DAX indexszel szembeni felülteljesítő trendje és az alulteljesítő trendbe váltott.
Ez azt jelenti, hogy mostantól az esésekből a BUX index definíciószerűen jobban kiveszi majd a részét, s ha emelkedés lesz a piacokon, akkor abban kevésbé tud majd hosszabb távon részt venni. Erre utoljára 2010 és 2015 között volt példa, amikor a fülkeforradalmat követően bezuhant a magyar index. Az azt követő 5 évben a BUX nem tudott érdemben magasabb szintre kerülni, mint ahol 2010 áprilisában állt, úgy hogy eközben a DAX index 6200 pontról 12 000 pont fölé is emelkedett, az S&P 500-as mutató 1100 pontról 2100 fölé kapaszkodott.
A most lezárult szakasz egyébként az egyik legjobb volt a BÉT történetében, ha az elmúlt 23 évet tekintjük. Ezen az időtávon a DAX indexhez képest a BUX indexnek összesen 4 alulteljesítő és felülteljesítő trenddel jellemzett időszaka volt a relatív erő alapján. Ha a felülteljesítő trendre utaló technikai jelzést vesszük kezdőpontnak és a relatív erő mutató csúcsát nézzük, akkor messze ez volt a BUX történetében a leghosszabb felülteljesítő időszak.
Ebben a periódusban a BUX index forintban és euróban számolva is több, mint 100 százalékos hozamot biztosított a befektetőknek és sokkal jobb volt ezen az időtávon magyar részvényben ülni, mint például német papírokban. Ilyen hozamra egyébként utoljára a magyar európai uniós csatlakozást követően volt példa, igaz, akkor ezt alig 14 hónap alatt sikerült összehoznia a magyar tőzsdének.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!