Még áprilisban került bajba a világ legnagyobb vanília exportőr országa, Madagaszkár, mert egy ciklon kedvezőtlen időjárási körülményeket teremtett a növény termesztésére. A probléma az, hogy a világ vaníliatermelése annyira orrnehéz, hogy a piac közel háromnegyedét két ország látja el: Madagaszkár és Indonézia.
Ugyan a délkelet-ázsiai országot nem sújtotta szokatlan időjárási jelenség, keresleti piac alakult ki az ízesítőként használt növényre. Míg tavaly év elején 120-150 dollárba került egy kilogramm vanília, addigra most már 550-600 dollárba is kerülhet.
Kapcsolódó
A Financial Times által megkérdezett szakértők szerint ugyan 500 dollár környékére eshet a kilónkénti ár, várhatóan a kereslet csökkenése miatt. De ez így is jóval drágább, mint amire az édességgyártók a korábbi években számíthattak. Legutoljára 2003-ban járt ilyen magasan az árfolyam.
Aggódnak a cukrászok
A lap szerint már több nagy márkának kellett valamilyen megoldást találnia a hiányra. Volt, ahol levették a polcokról a vaníliás termékeket, máshol árat emeltek. Egyes vállalatok abban bíznak, hogy a többi termékük között úgy oszlik el a kiadásnövekedés, hogy még nyereséggel tudnak működni. Utóbbira jó példa az Egyesült Királyság vezető egészséges fagylaltot készítő cége, az Oppo.
A fagyigyártó eddigi beszállítója az Enawo ciklon miatt egyik pillanatról a másikra tízszeresére emelte a vanília árát. Az Oppo diverzifikálta az ellátási láncát, de így is a korábban vártnál drágábban vásárolja az alapanyagot. Nem emeltek a fagylaltjuk árán, egyelőre az olcsóbb termékek bírják a terhet. (A cég vezetője, Charlie Thuillier nevetségesnek nevezte a helyzetet, miközben Madagaszkáré nem az: jóval nagyobb problémát jelent a vaníliatermelés visszaesésénél, hogy a viharok miatt közel félmillió embert kellett kitelepíteni az otthonából, nagy részük ugyan visszatérhetett, épp csak a megélhetését vitte el az időjárás.)
Drágult a jégkrém Svájcban
A Nestlé pedig arról tájékoztatott, hogy különböző stratégiákkal küzdenek az ilyen helyzetek ellen: felhalmozással, új beszerzési csatornákkal, innovatív megoldásokkal. Végső kétségbeesésükben drágítanak csak, melyet azért végül meg is léptek: Svájcban például 2,5 százalékkal emelték a Mövenpick termékcsalád árát.
Általánosságban az édességipari termékek fogyasztói mégiscsak kevéssé érzik meg a keresleti piacot az árakon: a vanília ízű sütemények, csokoládék és fagylaltok elkészítésekor alig 1 százalékban használnak igazi vaníliát. Sokkalta elterjedtebbek a szintetikus aromák és ízpótlók. (A csokoládé árát például leginkább a cukor és a kakaóbab beszerezhetősége határozza meg.) Egyedül a parfümgyártók rághatják a kefét, mivel a drága és minőségi illatszerekhez szavatossági okokból jobban megéri természetes alapanyagot használni.
Százötven Madagaszkár is kevés lenne
A kevés termelési hely, valamint az orchidea-félék családjába tartozó növény igényessége miatt évtizedek óta kevesen használnak igazi vaníliát. Arra ugyanis már 1858-ban Nicolas-Theodore Gobley brit kémikus rájött, hogy ki lehet vonni az ízt adó hatóanyagot, a vanilint az eredeti növényből. Majd a XIX. végén Karl Reimer német kutató rájött, hogy a vanilint nemcsak vaníliából lehet kivonni. A második világháború teremtette ellátási nehézségek, valamint a fogyasztói társadalom kialakulásával olyan hiány alakult ki, hogy semmi sem tarthatta vissza a szintetikus ízt a terjedéstől.
Kezdetben főleg a szegfűszegolaj szolgált alapanyagul. Mostanra viszont ezt felváltotta az olívaolaj, valamint a különböző faipari (!) melléktermékek felhasználása. A vanilint kivonják teafakéregtől kezdve egészen a bükkfakérgéig több alapanyagból. Az íz szinte ugyanaz marad, ráadásul egy kilogramm egyszázalékos vanilint tartalmazó vaníliacukor egy kilogramm eredeti vaníliának felel meg, tehát még gazdaságosabb is.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!