A március-áprilisi lakásbiztosítási kampány biztosítói adatai szerint eddig mintegy százezren változtattak lakásbiztosításukon. Az ügyfelek többsége új biztosítást kíván kötni, az érintettek kisebb része a meglévő szerződését módosította – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

A jegybankhoz március 16-ig beérkezett piaci adatok alapján a lakásbiztosítási kampány teljes aktivitása – az új ajánlatok és a korábbi termékek átdolgozása – megközelíti a százezret. Közel 74 ezer új ajánlat született, és több mint 24 ezer meglévő szerződést dolgoztak át eddig. Az új ajánlatok száma a tavalyi kampányidőszak időarányos adatainak 80 százalékát teszi ki.  Az MNB által a tartamengedmény kapcsán kiadott körlevél hatására a biztosítóváltások gördülékenyebben, hatékonyabban zajlanak majd, mint tavaly.

Több a fogyasztóbarát konstrukció

A kampányban adott új ajánlatok háromnegyedét már kötvényesítették. Az új ajánlatok 7 százaléka minősített fogyasztóbarát otthonbiztosítás (mfo), ami nagyságrendileg a tavalyi szintnek felel meg. Az összehasonlító oldalak aktív kampányt folytatnak: ezek látogatottsága a kampány első két hetében meghaladta a százezret, és az ügyfelek közel 60 ezer kalkulációt végeztek el.

Az online közvetített ajánlatok közül minden 4. ajánlat mfo, amely a termék átlátható, jól összehasonlítható szolgáltatásának is köszönhető.

Az MNB-nek a biztosítói honlapoknál és a közvetítők összehasonlító kalkulátorainál szerzett ellenőrzési tapasztalatai szerint a biztosítók kínálatában idén nagyobb arányban jelentek meg az önrészes termékek. Az önrész vállalására vonatkozó igényfelmérés és az önrésszel kapcsolatos kockázatokat bemutató ügyféltájékoztatás az eddigi felügyeleti adatok szerint átlátható, amit az MNB továbbra is határozottan elvár valamennyi piaci szereplőtől.

Mennyi az önrész?

Egy több tízezer forintos önrész vállalása káresemény esetén komoly terhet jelenthet az alacsonyabb jövedelmű fogyasztók és családok számára. Amennyiben a kár összege nem haladja meg a vállalt önrészt, a teljes költséget a háztartás viseli. Nagyobb kár esetén pedig a biztosító a kártérítésből levonja az önrészt, így az érintettek csak az ezzel csökkentett összeget kapják meg.

Az önrészek sokfélesége és eltérő feltételei miatt kiemelten fontos, hogy a szerződéskötés előtt az üzletkötők fokozottan hívják fel az ügyfelek figyelmét arra, ha az adott biztosításnál egyes kártípusokra kötelező az önrész vállalása. Az átlátható, mindenre kitérő tájékoztatásnak ki kell terjedni az önrész fogalmának ismertetésére; hogy az adott szerződés esetében mely fedezetekre teszi kötelezővé vagy engedi meg az önrészt; valamint arra, hogy az önrész milyen típusú és mértékű az egyes fedezetek esetében.

Az ügyfelek számára elengedhetetlen, hogy előzetesen tisztában legyenek ezekkel a feltételekkel. Megtévesztő lehet, ha a biztosító vagy a közvetítő kizárólag a díjakat hasonlítja össze, hiszen azok alakulását befolyásolhatja, hogy az egyes fedezetekhez kapcsolódik-e önrész, illetve annak mekkora a mértéke.

Ha egy ügyfél az idei lakásbiztosítási átkötési kampányban felmondaná szerződését, ezt biztosítójánál írásban – neve, a biztosított ingatlan címe és kötvényszáma megadásával – indoklási kötelezettség nélkül teheti meg március 31-ig, szerződéses évfordulójától függetlenül. Biztosítása április 30-ával szűnik meg és újrakötött szerződésének fordulónapja május 1-je lesz.

Több mint 200 ezren kalkuláltak a mostani, március 31-ig tartó lakásbiztosítási kampányban eddig, és a tavalyi tapasztalatok szerint a kötések fele az utolsó tíz napban történt a Netrisk adatai szerint.Az új biztosítást kötők 86 százaléka a korábbinál alacsonyabb éves díjjal szerződött az adott biztosítóval. Az új kötések alapján az érintett lakóingatlanokat átlagosan 82 millió forintos összegre biztosították.