A kelet-közép-európai régióban két ország írt gazdasági sikersztorit az elmúlt időszakban – többek között erről is beszélt Ernst Hillebrand, a budapesti Friedrich Ebert Stiftung (FES) irodavezetője Pogátsa Zoltánnak az Economx Exclusive című műsorban.
A kelet-európai gazdaságokkal és azok kilencvenes évekbeli fejlődésével is foglalkozó politológus előzetesen elmondta, hogy Európa számos pontján rendelkezik a FES irodákkal. A német szakértő felidézte, hogy korábban volt a Nemzetközi Politikai Elemző Osztály, a Közép- és Kelet-Európa Osztály, valamint a varsói, párizsi, londoni és római irodák vezetője is.
A hangsúlyosan a gazdasági modelleket tárgyaló, angol nyelvű beszélgetés elején Ernst Hillebrand kifejtette, hogy több évtizedes távlatban
leginkább Lengyelország és Románia tudhat maga mögött sikertörténetet, már ami a gazdasági fejlődést illeti.
Pogátsa Zoltán kijelentette: a nagyobb tőke és a több munkahely kulcsszerepet játszottak a két ország kimagasló gazdasági eredményének elérésében.
Az Európát meghatározó gazdasági modellről is szó esett, vagyis, hogy mikor és hogyan dőlt el a jelenlegi berendezkedés jellege és működtetési formája. Ernst Hillebrand elmondta, hogy a kilencvenes években komoly löketet jelentett a gazdasági neoliberalizmus térnyerése és a politikai rendszerek demokratizálódása a keleti régióban. Berendezkedését tekintve sokféle ország volt, és ezek sajátos keveréket alkottak eleinte.
Ezután tényleg rendszerszintű robbanás ment végbe
– állapította meg, majd hozzátette: évekig tartó, belső harcok zajlottak a neoliberális piac csodája kapcsán a különböző narratívák és megközelítések között.
A szakértők kitértek a beszélgetés folyamán arra is, hogy a régióban
a mindenkori politikusoknak és pártoknak az egyes problémákra vonatkozó, gyors megoldást kínáló ígéretei miféle következményekkel jártak.
A német politológus azon sarkos véleményének is hangot adott, miszerint a politikai döntéshozók még mostanában sem veszik elég komolyan a gazdasági fejlődés kérdését.
Az alábbi témák szintén terítékre kerültek az exkluzív beszélgetésben:
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!