A francia nemzetgyűlési választások első fordulója után még úgy tűnt, hogy a Nemzeti Tömörülés (RN) a végső győzelmet is megkaparinthatja, még akkor is, ha velük szemben felsorakozik a teljes politikai garnitúra: a baloldali Új Népfront, Emmanuel Macron Együtt pártja, a baloldali populista Jean-Luc Melenchon vállvetve a szocialistákkal, a zöldekkel és a kommunistákkal.
Az Economx podcastjának vendége, az MKI vezető kutatója, Fejérdy Gergely szerint ugyanakkor csalóka az összkép, ami a választások után elénk tárul, hiszen a több mint 10 millió szavazóval bíró Nemzeti Tömörülés mindössze csak a harmadik helyen végzett az elnyert mandátumok szerint, hiszen a francia választás a győztes mindent visz elvén működik.
Az összes résztvevő számára evidencia volt, hogy a radikális jobboldali pártot csak úgy lehet megszorítani a második fordulóban, ha az Új Népfront és az Együtt jelöltjei a lehető legtöbb helyen visszalépnek egymás javára, és ez be is következett. Így kiderült az, hogy a következő francia miniszterelnököt nem Jordan Bardellának fogják hívni.
A videóban szó esik még arról:
- hogyan működött a második fordulós együttműködés a pártok között;
- miért nincs tulajdonképpen igazi győztese ennek a választásnak;
- mekkora játéktere maradt Emmanuel Macronnak 2027-ig;
- és hogy miért ilyen nagy a politikai mozgósítóereje a francia baloldalnak.