Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő elmondta, az automata fegyverrendszerek önmagukban nem rendelkeznek mesterséges intelligencia vezérléssel, ám egyre többet látnak el vele, így még pontosabb célzásra lesznek képesek, és még összetettebb információkhoz jutnak a hadseregek.
A szakember kifejtette, hogy fontos mérlegelni a hozzáadott előnyöket és a veszélyeket, mielőtt a mesterséges intelligenciát bevezetik a fegyverfejlesztések minden területén.
Tarjányi Péter arról is beszélt, hogy az orosz-ukrán háborúban jelenleg alkalmazott technológiák még pár évvel ezelőtt is scifinek tűntek volna, ám a technológia a fegyverfejlesztések és felderítések területén is elképesztően fel fog gyorsulni a közeljövőben.
A biztonságpolitikai szakértő ugyanakkor hozzátette: a mesterséges intelligencia és a robotika fejlődése ellenére sem tartja valószínűnek, hogy az emberi erőt és jelenlétet ki lehessen vonni a frontvonalakról az előttünk lévő években.
Kevesebb szó esik arról, hogy a mesterséges intelligencia már régóta fontos szerepet játszik a hírszerzés területén – emelte ki Tarjányi Péter. Szerinte az Egyesült Államok hírszerzése, már 20 éve is 1,2 milliárd ember telefonos és email forgalmára tudott napi szinten ellenőrzési protokolokkal rálátni és ez azóta csak tovább fejlődött.