Hiába a rekkenő hőség, az infláció befagyott, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb közlése szerint júniusban a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Májushoz viszonyítva viszont átlagosan nem változtak az árak, az élelmiszereké 0,3 százalékkal csökkent.
A KSH szerint így változtak az árak 12 hónap alatt, 2023. júniushoz viszonyítva:
- Az élelmiszerek ára 1,1 százalékkal nőtt, ezen belül a cukoré 27,4, a büféáruké 9,2, a csokoládé és kakaóé 9,1, a gyümölcs- és zöldségléé 8,7, az éttermi étkezésé 8,1, a sertéshúsé 7,8, az alkoholmentes üdítőitaloké 5,6 százalékkal.
- A termékcsoporton belül a tojás ára 22,3, a liszté 19,2, a tejtermékeké 10,2, a száraztésztáé 10,0, a kenyéré 8,2, a tejé 6,2, a baromfihúsé 5,5 százalékkal csökkent.
- A szolgáltatások 9,7 százalékkal drágultak, ezen belül a lakbér 13,1, a testápolási szolgáltatások 10,7, az autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, parkolás 10,5, a járműjavítás és -karbantartás 10,1, a lakásjavítás és -karbantartás 9,8, a sport- és múzeumi belépők 8,2, az üdülési szolgáltatás 3,0 százalékkal.
- A szeszes italok, dohányáruk ára 4,2, ezen belül a dohányáruké 4,7 százalékkal emelkedett. A gyógyszer, gyógyáruk ára 6,1, a testápolási cikkeké 2,1 százalékkal növekedett.
- A ruházkodási cikkek 4,1 százalékkal drágultak.
- A háztartási energia 2,7, ezen belül a vezetékes gáz 5,2, az elektromos energia 2,4 százalékkal olcsóbb lett.
- A tartós fogyasztási cikkekért 1,3 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, ez utóbbin belül a használt személygépkocsik ára 8,8 százalékkal csökkent, az új személygépkocsiké 5,7, a szobabútoroké 2,1, a konyha- és egyéb bútoroké 1,9, a fűtő- és főzőberendezéseké 0,8 százalékkal nőtt.
- A járműüzemanyagok 3,2 százalékkal drágultak.
Így néz ki az év per év infláció 2024-ben (az előző év azonos időszakához képest):
- Január: 3,8 százalék
- Február: 3,7 százalék
- Március: 3,6 százalék
- Április: 3,7 százalék
- Május: 4 százalék
- Június: 3,7 százalék
Az elmúlt egy hónap alatt a fogyasztói árak átlagosan nem változtak:
- Az élelmiszerek ára átlagosan 0,3 százalékkal mérséklődött, meghatározóan az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) 4,4 százalékos árcsökkenése következtében.
- E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára átlagosan 0,2 százalékkal nőtt.
- A fentiek mellett a cukor ára 2,1, a tojásé 1,7, a párizsi és kolbászé 1,1 százalékkal csökkent, a kávé, illetve a csokoládé és kakaó ára 1,2–1,2, a büféáruké 0,9, a baromfihúsé 0,6, a tejé 0,3 százalékkal nőtt.
- A legnagyobb mértékben, 1,0 százalékkal a szeszes italok, dohányáruk, valamint (szintén 1,0 százalékkal) a szolgáltatások drágultak, utóbbin belül az üdülési szolgáltatások 4,4, a társasházi közös költség 1,4, a lakbér 1,1 százalékkal.
- A háztartási energiáért 2,3, ezen belül a vezetékes gázért 4,6 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.
Csökkent az üzemanyagok ára!
A járműüzemanyagok ára a KSH szerint 3,4 százalékkal csökkent az elmúlt hónapban,
ami talán még Nagy Márton nemzetgazdasági minisztert is meglepte.
A benzin árának változása a KSH szerint 2024-ben (forint per liter):
- Január: 567
- Február: 604
- Március: 619
- Április: 642
- Május: 616
- Június: 593
Abból következtethetünk erre, hogy a nemzetgazdasági miniszter tegnap raportra hívatta hivatalába a magyar üzemanyagkereskedők képviselőit, tehát a Magyar Ásványolaj Szövetség, köztük a MOL képviselőit, illetve a Független Benzinkutasok Szövetségének megbízottjait. A rendkívüli megbeszéléseket a hazai piacon kialakult magas üzemanyagárak indokolták.
Nagy Márton a kialakult helyzet kapcsán tegnap kijelentette, hogy a kormány álláspontja változatlan. A tárcavezető ezért azonnali lépéseket vár az üzemanyagkereskedőktől, hogy ezt az elfogadhatatlan és igazságtalan helyzetet megszüntessék, és a lehető leghamarabb a szomszédos országok átlagára alatt legyenek a hazai üzemanyagárak.
A nemzetgazdasági miniszter kiemelte, hogy amennyiben nem történik elmozdulás a szomszédos országok átlagára felé, úgy a kormány a családok megvédése érdekében kész szabályozói eszközökkel beavatkozni az üzemanyagpiacon.
Megszűnt a hatósági árszabályozás
Fontos megjegyezni azt is, hogy nyilvánvaló okok miatt a júniusi inflációs adatokban még nem érezteti hatását a kötelező akciózás kivezetése.
A Nemzetgazdasági Minisztérium ugyanis a közelmúltban azt is közölte, hogy a kormány leszorította a kétszámjegyű háborús inflációt, ezért júliustól vége a családok vásárlásait támogató, kötelező akciózásnak.
Eszerint június végéig úgy kellett értékesíteni több alapterméket, hogy azok árai a megelőző hónapban jellemző legalacsonyabb árnál 10, illetve 15 százalékkal volt alacsonyabb.
A kötelező akciózással a vásárlók a 2022-től elszabadult fogyasztói áraknál olcsóbban juthattak élelmiszerekhez, például kenyérhez, húsokhoz, tejtermékekhez, tésztákhoz, gyümölcsökhöz, zöldségfélékhez.
A szabályozott körbe a korábbi árstopos termékek is beletartoztak, amiket beszerzési áron, illetve akciózva kellett eddig értékesíteni – az intézkedés megszűnésével ezek árai is emelkednek.
Így fokozatosan drágább lesz a
- kristálycukor
- búzafinomliszt (BL 55)
- finomított napraforgó-étolaj
- házi sertéscomb
- csirkemell, csirke far-hát, csirkehát, csirkefar, csirkeszárnyvég
- 2,8 százalék zsírtartalmú UHT tehéntej
- tyúktojás
- étkezési burgonya (kivéve újburgonya) is.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!