A Magyar Közlönyben megjelent, Pintér Sándor belügyminiszter által jegyzett rendelet értelmében

a közétkeztetésből száműzik a földimogyorót, a dióféléket és a szezámmagot.

Jövőre tehát eltűnik az állami közoktatási intézmények menzájáról egyebek mellett a diós tészta, a müzliszelet, a mogyorókrémes kenyér, vagy éppen a szezámos panírba forgatott rántott hús. 

Az intézkedés célja az ételallergiás gyerekekre leselkedő veszélyek, különösen az anafilaxiás reakciók kockázatának csökkentése az iskolai és óvodai étkeztetés során.

A rendelet emellett egyéb szigorításokat is bevezet a közétkeztetésben, a gyerekek nem kapnak majd

  • cukros és édesítőszeres italokat,
  • a gyümölcsleveken kívül más gyümölcsitalokat sem;
  • az 1 és 3 év közötti gyerekek pedig nem kaphatnak 23 százaléknál magasabb zsírtartalmú húskészítményt. 

A becslések szerint 40 ezer ételallergiás gyerek él Magyarországon, nagyjából 20 ezren vannak, akiknél életveszélyes anafilaxiás reakció alakulhat ki. A rendeletet kiszúró 24.hu megjegyzi, hogy

az ételallergiás egyesületek és szakemberek évek óta szorgalmazzák a földimogyoró, diófélék és szezám kiiktatását az intézményi étkeztetésből, és támogatják a rendelet módosítását.

A HunGast Csoport, az egyik legnagyobb hazai közétkeztető, már 2022 óta nem használja ezeket az allergéneket az étkezéseiben. Az Anafilaxiás Allergiásokért Egyesület képviselője, Janklovics Natasa, úgy véli, az új szabályok segítenek biztonságosabb környezetet teremteni az ételallergiás gyerekek számára, és csökkenthetik a pedagógusok szorongását is a veszélyes reakciók miatt.

Az iskolai menzák drágulásáról ITT írtunk.