A tízezer fős településen a kínai BYN Chemical magyarországi leányvállalata akkumulátorgyártáshoz szükséges oldószert gyártó üzem építene, erre azonban vélhetőn nem került sor.

A vegyi üzem elleni masszív lakossági tiltakozás miatt Sveiczer Sándor polgármester először népszavazáson mérte volna meg az gyár támogatottságot, egy Facebook-bejegyzése azonban arról tanúskodik, hogy inkább

  • kezdeményezi az N-metil-pirrolidon (NMP) nevű oldószer gyártásában világszerte piacvezető BYN Chemical magyar cégével kötött  előszerződés egyoldalú felmondását,
  • illetve újabb befektetőről szóló egyeztetést kezdeményez. 

Mint írja, az új befektető kiválasztásánál kiemelt szempont, hogy az

A beruházást augusztus közepén, az önkormányzati választások után jelentette be Sveiczer Sándor, néhány héttel azután, hogy a kampányban még tagadta az akkumulátoriparhoz kapcsolódó kínai cég betelepítésének tervét.

Szeptember elején a vegyipari fejlesztés ellen szervezett tüntetésen Csárdi Antal országgyűlési képviselő, az LMP frakcióvezető-helyettese azt mondta

Magyarországból szeméttelepet csinálnak, és e folyamat legújabb állomása Heves, ahol egy akkumulátorgyártáshoz szükséges oldószer, az NMP gyártását tervezik.

Az NMP-t általában oldószerként használják különféle iparágakban. Veszélyes tulajdonságai miatt az Európai Bizottság (EB) 2018 áprilisában korlátozta felhasználását.

Egy évvel ez előtt lakossági ellenállás miatt bukott el a szlovén Andrada terve, miszerint tízmilliárd forint értékben akkumulátor-újrahasznosító üzemet épít a Miskolc melletti Alsózsolcán. 

Ezt a beruházást a kormány 4,7 milliárd forinttal támogatta.

Az alsózsolcaiak azonban nem akartak „kísérleti nyulak“ lenni, 

a cég végül úgy döntött, inkább Pest vármegyében építi fel, és már idén februárban el is indítja a termelést, mert a „a sóskúti telephely méretét és logisztikai adottságait tekintve még optimálisabb helyszínnek bizonyult”.

Azonban Sóskúton sem fogadták lelkesen az üzemet, itt a helyiek aláírásgyűjtés nélkül érték el, hogy a sóskúti önkormányzat megszavazza népszavazási kérdésüket, amely így szólt:

Egyetért-e Ön azzal, hogy Sóskút közigazgatási határain belül elem- és akkumulátorgyártó üzem, elem- és akkumulátor újrahasznosító, elem- és akkumulátor hulladékot feldolgozó üzem működjön?
  • A helyi népszavazást május elején tartották volna, ez azonban elmaradt, mert a Budapest Környéki Törvényszék nem hitelesítette a kérdést.
  • A sóskúti önkormányzat alkotmányossági felülvizsgálatot kezdeményezve az Alkotmánybírósághoz fordult, a taláros testület azonban a panaszt visszautasította, arra hivatkozva, hogy önkormányzati képviselőtestület nem élhet alkotmányossági panasszal.
  • Ezért Csernyák Péter alpolgármester magánszemélyként nyújtotta be a panaszt, amelynek sorsáról egyelőre nincs hír.