Az állam a Fidesz korábbi politikusaihoz köthető cégektől vásárolt a Covid-fertőzés kimutatására szolgáló antigén-gyorsteszteket az Állami Egészségügyi Ellátó Központon (ÁEEK) keresztül. A két cég közbeszerzés nélkül jutott a milliárdos értékű állami megbízásokhoz úgy, hogy előlegként a vételár felét előre elutalta az ÁEEK, abból fedezte a szállítandó mennyiség beszerzési árát, vagyis a cégek saját tőke és kockázatvállalás nélkül 100 százalékos haszonkulccsal tudtak üzletet kötni az állammal – írta meg a hvg.hu.
A cégek és a szerződések:
- 2020. november 17. A Rayrai Szolgáltató Kft. – 93 millió 870 ezer forint értékben szerződött 30 ezer darab RapiGEN Biocredit Covid–19 antigén-gyorstesztre
- 2020. november 23. A Minerva Tanácsadó és Forgalmazó Kft. – 3 milliárd 150 millió forint értékben szerződött 1 millió darab – különféle – gyorstesztre
- 2020. november 23. A Rayrai Szolgáltató Kft. – 1 milliárd 627,5 millió forint értékben szerződött 500 ezer darab Biocredit Covid-19 Ag gyorstesztre.
A Rayrai Kft. egy sikertelen thaimasszázs-cégből lett pár hónap alatt közel kétmilliárdos árbevételű gyógyászati nagykereskedő.
A cégben a szerződéskötés előtt nem sokkal megjelent ügyvezetőként Kupper András volt fideszes parlamenti képviselő, majd tulajdonosként beszállt Tasnádi László volt belügyi államtitkár cége.
A cég egyébként sem 2020 előtt, sem az ÁEEK-s szerződések után nem végzett érdemi üzleti tevékenységet, és míg a 2020-as évben 801 milliós nyereséget ért el, a következő három évben minimális árbevétel mellett veszteséges volt, 2024-ben pedig végelszámolás után törölték is.
A Minerva Tanácsadó és Forgalmazó Kft. három hónappal az ÁEEK-s szerződés előtt jött csak létre, és fennállása alatt ez az egy bevétele volt.
A Minerva Kft.-ben az a Martos Dániel jelent meg ügyvezető-résztulajdonosként, aki éveken át a ferencvárosi Fidelitas, majd a helyi Fidesz fontos embere volt. Dolgozott Szijjártó Péter és Pelczné Gáll Ildikó mellett is, később Martos a IX. kerület vagyonkezelő cégében a parkolási rendszerért felelt, de miután kiderült, hogy a pénzeknek csak a töredéke jut a kerület kasszájába, távozott a ferencvárosi önkormányzattól.
Martos és üzlettársa, a szintén volt fidelitasos P. Adrienn 2021-ben eladta a céget egy Rakacán élő, 19 éves fiatalnak, aki egyszemélyes „taggyűlésen” döntött 98-98 millió forintos osztalék kifizetéséről, majd pár hónappal később elindult a cég felszámolása, 2023-ban pedig megszűnt.
A Nemzeti Nyomozó Iroda hűtlen kezelés gyanújával indított nyomozást és most is csak annyit közölt a lappal, hogy a büntetőeljárás folyamatban van, bővebb tájékoztatást ezért nem adhatnak.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Észbe kapott Oroszország, Putyin Hszi Csin-pinggel tárgyalna

Meglepő helyről kaptak 30 tonnányi napi segítséget a magyar kórházak és vállalatok

Megjelent egy új várólista-protokoll: betegek tízezreinek változhat meg az élete

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-prognózist

Új Bónusz Állampapírok érkeznek, sokan nem fognak örülni

Mindenki megőrül a ChatGPT új funkciójáért, ami mostantól ingyenes

Újabb járvány söpör végig Magyarországon: tömeges állatvágások és határzárak kísérik a rejtélyes vírust

A magyar vizsla jövője a tét

Nem lehetett márciusban megingatni a Budapesti Értéktőzsdét
