A magyar tojásárak az elmúlt években drasztikusan emelkedtek, és 2025 elején sem látszik egyértelmű enyhülés. Míg 2021 januárjában tíz tojás átlagosan 442 forintba került, mostanra ugyanez az ár már 930 forint körül mozog,
ez négy év alatt több mint 110 százalékos drágulást jelent.
Kapcsolódó
A ár alakulása mögött több tényezőből álló összetett piaci folyamat húzódik meg:
- a madárinfluenza pusztítása,
- a forint gyengülése,
- valamint a gabona- és energiaárak változásai,
- takarmányköltségek emelkedése mind hozzájárulnak a magas árakhoz;
- ráadásul az amerikai tojásválság is tovább fokozza a nyomást, hiszen az USA most világszerte nagy mennyiségben vásárol tojást, felhajtva ezzel az árakat.
Braunmüller Lajos, az Agrárszektor főszerkesztője a Pénzcentrumnak a tojás árának alakulásáról egyebek közt azt mondta: mindent egybevéve a drágulás legnagyobb hajtóereje világszinten a madárinfluenza.
A járvány jellemzője, hogy az emberi influenzához hasonlóan a téli hónapokban tombol leginkább, ezért a közelgő tavaszi, nyári hónapokban visszavonulás várható. Emellett ráadásul a kieső állomány pótlására már tettek lépéseket a legnagyobb szereplők, idővel ezek a tyúkok is tojástermelésbe foghatók.
Várhatóan az év második felére stabilizálódhat tehát a kínálat és az árak is, igaz, más tényezők, így az energia- és gabonaárak még befolyásolhatják ezt a folyamatot
- tette hozzá a szakértő, aki szerint érdemes kiemelni, ha a forint érdemben erősödne, az biztosan fékezné a tojásdrágulást, ám már az is kedvezően hatna erre, ha az árfolyam stabilizálódna, a piac bízhatna abban, hogy hosszabb távon kiegyensúlyozott, kiszámítható árfolyammal számolhat.
A tojásárakat a fentieken túl is számos tényező alakítja:
- a szezonális ingadozások,
- a kereslet és kínálat viszonya,
- a háztáji termelés,
- az időjárás alakulása,
- valamint a globális piac mozgásai különösen meghatározóak.
Az Egyesült Államokban jelenleg példátlan tojásválság van, egyre több boltban üresek a polcok: a madárinfluenza következtében óriási hiány alakult ki, amely az árakat az egekbe hajtotta. Az USA ezért világszerte tojást keres, és óriási felhajtóerőt gyakorol a piacra, mivel az összes elérhető többletet gyorsan felvásárolja. Ez a világpiacon is erőteljes árnövekedést generál, és hatással lehet a húsvéti időszak tojásáraira is.
Arra a kérdése, hogy Magyarországon mi várható húsvétkor, egyelőre senki sem tudja a választ.
Az amerikai tojáskrízis az elmúlt évek egyik legsúlyosabb élelmiszerpiaci problémájává nőtte ki magát. A madárinfluenza milliószámra pusztítja a tojótyúkokat, a tengeren innen és túlon is, miközben az árak rekordokat döntenek, és az ellátás akadozik. Az USA most rekordmennyiségű importtal próbálja pótolni a hiányt, de hosszú távon ennél komolyabb megoldások kellenek.
A lap szerint a következő hetekben különösen érdekes lesz megfigyelni, hogy a húsvéti időszak előtt milyen irányt vesznek az árak, és hogy az amerikai hiány tovább fokozza-e a globális tojásdrágulást.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Itt a vége: brutálisan megdrágul a meleg lakás ezeknél a fogyasztóknál

Drámai választ adott az MNB elnöke az elszálló forint árfolyamra

Hihetetlen: végre azonosíthatták Mátyás király csontvázát

Teljesen átvariálják a lakossági állampapírokat, új PMÁP és FixMÁP is érkezik

Elhallgatták, hogy milyen rákkeltő anyag került az ivóvízbe

Ne csak a hétvégi repülésre koncentráljon, maradjon még a földön egy kicsit

Ekkora a baj? A jegybank és az iparkamara közösen mentené a magyar vállalkozásokat

Satuféket nyomott a japán autógyártó, fújhatják a vásárlók az egyik kedvenc városi terepjárójukat

Mindenkit átejtett Trump: a 10 százalékos tarifa itt maradt, és már senkit sem zavar
