Még a fiatalok is többet költenek: ezért nyitnak bankszámlát
Felével nőtt a fiatalok bankkártyás pénzforgalma, az egy fizetésre eső összeg pedig tíz százalékkal emelkedett az infláció miatt. A legtöbben a középiskola, illetve az egyetem indulásakor kötnek új szerződést a bankokkal. Sorra vesszük, hogy mely bankok milyen szolgáltatásokat kínálnak.
Negyven százalékkal nőtt a bankkártyás fizetések száma az ifjúsági számlával rendelkezők körében 2023 január és szeptembere között a tavalyi adatokhoz viszonyítva – derül ki a K&H felméréséből. „A fiatalok pénzügyi tudatosságát jelzi az is, hogy egyre többen választják az elektronikus megoldásokat, sőt ma már menő mobillal fizetni” – mondta Árva András, a pénzintézet lakossági szegmensének marketing vezetője.
Az egy fizetésre eső összeg tíz százalékkal emelkedett, míg összességében felével nőtt a bankkártyás pénzforgalmuk. Ezekben természetesen nagy szerepe van az Európa-rekorder magyar inflációnak is, hiszen a kasszánál sokkal magasabb lett a végösszeg az idén, mint a korábbi években.
Erősödik a tudatos pénzügyi gondolkodás is a magyar fiatalok körében. A bank tapasztalatai szerint saját életkorának megfelelően minden korcsoportban erősödik az érdeklődése a pénzügyek iránt.
Mikor kötik a legtöbb szerződést?
A fiatalok a felnőtté válás egyik lépésének tekintik a bankszámla nyitását: ekkor tapasztalhatják meg először, hogy a tanácsadók személyesen velük beszélik meg a termék részleteit – kiskorúak esetén természetesen a szülő hozzájárulásával.
A bankszámlanyitásnak két hulláma van:
egyrészt sokan már 14-15 éves korukban önálló számlát nyitnak, amikor középiskolába mennek;
a többségnek a felsőoktatási tanulmányok megkezdése ez az időszak, hiszen az egyetemeken az ösztöndíj, a tandíj, a vizsgadíj és az esetleges szociális támogatások is a saját számlára érkeznek, valamint arról kell őket kiegyenlíteni.
Használják a kártyát a kápé helyett
Idén is az volt a legfontosabb tendencia Árva András szerint, hogy a legfiatalabbak körében jelentősen bővült a bankkártyahasználat.
„Nem szokatlan, hogy a gimnazista diákok bankkártyával fizetnek az iskolai büfében. A legjobb hír talán az, hogy divatos dolog a körükben a bankkártyás vagy mobiltelefonos fizetés” – tette hozzá. Kiemelte: amikor saját jövedelemhez, ösztöndíjhoz, alkalmi vagy rendszeres fizetéshez jutnak, akkor igénybe veszik a teljes körű bankszámla-szolgáltatásokat, természetessé válik a rendszeres bankolás.