Karácsonykor a bejgli az ünnepi menü szerves részét képezi, ezáltal a tradicionális magyar gasztronómia elmaradhatatlan eleme. Minden bizonnyal rengeteg, a konyhában otthonosan mozgó ember szerint pénztárcakímélőbb megoldás lehet saját kezűleg, a háztartásán belül nekirugaszkodni a bejglisütésnek. De mi a helyzet a számos bolti árucikk drágulását okozó inflációval?
A fogyasztói árak folyamatos emelkedése bár lassul, ám még most is komoly hatást gyakorol az élelmiszerek, alapanyagok és más termékek átlagárára. Nincs ez másképp a karácsonyt megelőző hetekben sem, ennek jegyében joggal merülhet fel a kérdés:
vajon mennyibe is kerül egy otthoni körülmények között előállított, hagyományos bejgli a nap végén?
A viszonyítási alapként szolgáló választ a szükséges hozzávalók árváltozásának tüzetesebb megvizsgálása adhatja meg. Noha temérdek bejgliváltozat létezik, függően attól, milyen töltelék ízesíti a tésztáját, de ezúttal a klasszikus diós bejgli paramétereit vesszük alapul. Megkíséreljük összevetni a tavalyi és a korábbi évek alapanyagárait a mostaniakkal, ezen keresztül pedig a házilag elkészíthető ünnepi süteményünk bekerülési költségét is megnézzük.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden közzétett, novemberi hónapra vonatkozó átlagárai várhatóan lerántják a leplet a talányról.
Mit mért a KSH?
Az állami statisztikai hivatal épp december 10-én publikálta a múlt havi inflációs adatsort, s mint megírtuk: drasztikus drágulásnak lehettünk tanúi a fogyasztóiár-index legfrissebb adatai tekintetében.A KSH gyorstájékoztatója szerint 2024 novemberében a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, 0,5 százalékkal pedig az előző havi szintet lépték túl.A legfrissebb adataikból az is kiderül, hogy az élelmiszer-infláció idén októberhez mérten 0,9 százalékkal nőtt, 2023 novemberéhez viszonyítva pedig 4,9 százalékkal szökött feljebb.
Ráadásul már sejthető, hogy a házi bejglisütés szempontjából eddig nem túl sok jóval kecsegtet az a tény, hogy éves szinten pont a liszt ára, havi alapon pedig a tojásé kúszott fel a leginkább. Bár még most is akadt olyan terméktípus, amelyik átlagosan valamelyest kevesebbe kerül, mint azt megelőzőleg.
Így változtak az alapreceptünkhöz szükséges hozzávalók fogyasztói átlagárai
2023. november és idén november között
- a liszt és a finomliszt kilogrammja 193-ról 275 forintra,
- a margarin (200–250 g) 596-ról 571-re,
- a kristálycukor kilója 427-ről 389-re,
- a tej (2,8%, ESL) 462-ről 487-re,
- a tojás (10 db) 753-ról 825-re, és
- a tisztított dió kilós ára 5740-ről 5720 forintra módosult.
Értelemszerűen a KSH-s egységárak ismeretében arányosítva meg kell néznünk, hogy (az egyszerű példa kedvéért) egy négytagú családnak elegendő, 8 adagnyi begjglimennyiség mekkora költségvonzatot jelent.
Ilyen receptúrával érdemes kalkulálni, ha nem bonyolítanánk túl azt a bejglit
Tészta:
- 500 gramm (búza)finomliszt – novemberben 137,5 forint,
- 250 gramm margarin (a húzósabb árú vaj helyett) – 571 forint,
- 50 gramm kristálycukor – 19,45 forint,
- 150 milliliter tej – 73,05 forint,
- 1 darab tojás + 3 tojássárgája (a kenéshez) – együtt 330 forint.
Töltelék:
- 500 gramm dió – 2860 forint,
- 250 gramm cukor – 97,25 forint,
- 300 milliliter víz.
Ha a fenti, meglehetősen puritán és egyáltalán nem túlgondolt recept arányaival számolunk (és a vizet, ill. az energia költségét figyelmen kívül hagyjuk), akkor 2023 azonos időszakához képest kirajzolódik:
jelenleg egy hajszállal, bő három ezrelékkel többe, 4088 forintba kerül egy átlagosra kalibrált bejgli otthoni megalkotása – még az egyes élelmiszertípusoknál itt-ott megjelenő ármérséklődés mellett is.
Egyébként ezt az összeget szétszálazva látható, hogy nyilván a töltelék nyom többet a latba: önmagában a tészta csupán 1131 forintot, míg külön a töltelék két és félszer többet, 2957 forintot kóstál.
Mi következik mindebből?
Ennek az általunk itt megkomponált diós desszertnek a tavaly ilyenkor érvényes költsége még 4075 forint volt, 2022-ben pedig 4054 forintra rúgott egy hasonló bejgli. Látványosabb drágulást 2021 után lehetett tetten érni, ekkoriban ugyanis még 3182 forintból jött ki egy ugyanilyen jellegű tekercs. Ha pedig a pandémia beköszöntének évére, 2020-ra gondolunk vissza, akkortájt akár 2886 forintból is ki lehetett gazdálkodni négy személyre ezt a népszerű karácsonyi csemegét.
Amennyiben négy év távlatából tekintünk az élelmiszerárak változására, akkor a számunkra releváns bejgli roppant magas, csaknem 42 százalékos drágulást produkált 2020 óta.
Egyébiránt, ha csupán havi alapon szemléljük a folyamatot, októberben a hozzávalók 4053 forintos összköltségével lehetett számolni, ehhez képest a novemberre kialakult 4088 forint egy szerény, 8,6 ezrelékes árnövekményt mutat.
A bejgliről, még bővebben
Sokan lazábban értelmezik, mennyit is áldoznak az országszerte kedvelt cukrászati termékre. A bejgli-turisták az átlagnál többet költenek, zömmel 10 000 forint körül vásárolnak, egyesek még az 50 000 fölötti áron is vesznek kész süteményeket – s akár 100 kilométert is utaznak a kulináris élvezetért. Mindezzel párhuzamosan az is igaz, hogy az aktuális trendek mentén kezdi letaszítani a bejglit egy új, hazánkban is hódító édesség, a dubaji csokoládé, amely a pisztáciás finomságok között is hihetetlenül borsos árat képvisel. Az ünnepi nyalánkságok sorából a szaloncukor sem maradhat ki, amelynek ára ugyan széles skálán mozog, mégis jócskán elszabadult napjainkra. Demográfiai érdekességként érdemes megjegyezni, hogy míg a nők, valamint fiatalok többségében a diós töltelék mellett teszik le a voksukat, addig a férfiak és az idősebb korosztály tagjai inkább a mákot preferálják a bejgliben. Emellett a magyar bejglikészítő ember alap típusa a 60 év feletti városi diplomás nő. Az Economx egy saját felmérése nyomán azt is kiderítette: a Pulzus Kutató válaszadóinak 39 százaléka maximum 3 ezer forintot hajlandó kicsengetni, azonban 6 százalék 4 ezret, 1-1 százalék pedig 5 ezret vagy még annál is többet kiad bejglire.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!