Az új gazdaságpolitikai akcióterv részeként elindul a Demján Sándor Program, amelyet a kormány a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával közösen hajt végre – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kedden Budapesten.
A tárcavezető a hazai vállalkozások méretének megduplázását, illetve a magyar gazdaság gerincét jelentő kkv-szektor további megerősítését nevezte a program céljának. A projekt kilenc programrészt tartalmaz:
Kapcsolódó
- a kkv-k beruházásait és versenyképességét támogató tőkeprogramot;
- a kkv-k beruházásait célzottan támogató 1+1 programot;
- a kkv-k digitalizációs csomagját;
- a kkv-k exportját élénkítő új hitelprogramot;
- a kkv-k kifektetéseit (külföldi beruházásait) támogató hitel- és tőkeprogramot;
- vállalkozásfejlesztési uniós programokat;
- a kkv-k adminisztrációjának és a mikrovállalkozások áramárainak csökkentését
- és a Széchenyi Kártya Program kedvezőbbé tételét.
Nagy Márton hangsúlyozta: a program fókuszában szerepel, hogy 2025-ben gazdasági növekedés 3-6 százalék közötti legyen – olvasható az MTI-n.
A programmal kapcsolatban a kormány 4,3 milliárd forinttal támogatja a kamarát, amellyel a lebonyolításról szerződést köt.
Ezt várják az MKIK-tól
A tárcavezető kiemelte, hogy a vállalatok termelékenységének növelését várják a kamarától, valamint információáramlást, és konkrét javaslatokat. Értékelte és előremutatónak nevezte az új elnökség aktivitását, ugyanakkor konkrétabb javaslatokat tart szükségesnek.
Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke fontosnak nevezte a hazai kis-, és középvállalkozások (kkv) támogatását, mivel a hazai vállalkozások teljesítményén múlik a gazdaság versenyképessége. A kamara álláspontja szerint a piaci kereslet visszaesése, a munkaerőpiaci nehézségek, a felmerülő költségemelkedések és a folyamatosan nehezedő adminisztrációs terhei jelentik a magyar piac legnagyobb problémáját. Nagy Elek a szervezet elsőrendű feladatának nevezte
- piaci lehetőségek elemzését,
- az adminisztrációs terhek csökkentését (az egyablakos vállalkozói ügyintézés megvalósítását és a kkv-k adózásának egyszerűsítését),
- a programok kidolgozását a kis- és középvállalkozások számára
- és szakember utánpótlással a hozzáadott érték növelésére alkalmas tudás megszerzésének biztosítását.
Az iparkamara megoldandó feladatok közé sorolta a kkv-k energia problémáinak enyhítése céljából nagyobb energiaközösségek létrehozását, a megtakarításokra való ösztönzést. Az elfogadott intézkedéseket munkacsoportok dolgozzák ki, a javaslatokat az MKIK eljuttatja a kormányzat illetékes szervei részére.
A miniszter szerint 30 éve nem történt ilyen: már látni, ki lesz a vesztese a gazdasági akciótervnek
Miközben a területfejlesztési miniszter szerint harminc évvel lépünk vissza a vállalkozók támogatási politikájában, a nemzetgazdasági tárcavezető új számokat hozott nyilvánosságra az 1410 milliárd forintos gazdasági akciótervvel kapcsolatban. Ezekből egyelőre úgy tűnik, nem érvényesülnek azok a területi elvek, amelyek miatt kritikát fogalmazott meg Navracsics Tibor.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!