Elgondolkodtak a hazai infláció hathatós kezelésének mikéntjén, így a megfizethető élelmiszerek biztosítása érdekében száz termékkörre bővülhet az online árfigyelő.
A családok védelme, az infláció alacsony szinten tartása és a kiskereskedelmi verseny erősítése érdekében a mai napon társadalmi egyeztetés indul az online árfigyelő rendszer 100 termékkategóriára történő bővítéséről – ez áll a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteki közleményében.
A Nagy Márton vezette tárca jelezte, az online árfigyelő többek között olyan termékekkel bővülhet, mint
- a halak,
- kávé,
- tea,
- rizs,
- marhahús,
- szalonna
- zsemle,
- gluténmentes liszt
- kakaópor, valamint
- további tejtermékek is.
Azt ígérték, az árfigyelő továbbra is azt a célt fogja szolgálni, hogy a legnépszerűbb élelmiszerek eladási árának közzétételével átláthatóvá tegye a legnagyobb hazai üzletláncok árait, ezzel segítve a fogyasztókat a tudatosabb vásárlási döntések meghozatalában.
Körbenéztünk, mennyibe kerülnek az inflációban pácolt termékek Magyarországon
Kezd elfajulni az inflációs helyzet: a repülőrajtot ígérő kormány úgy véli, a meglepő élelmiszer-áremelkedés csak átmeneti lesz. Az Economx az Árfigyelő segítségével vette végig, az infláció által leginkább érintett termékek milyen áron futnak a nagyobb láncoknál. Részletek.A kormány számára kiemelten fontos, hogy a magyar családok megfizethető áron jussanak hozzá az alapvető élelmiszerekhez, ennek érdekében 2023. július 1-jén elindította az online árfigyelő rendszert, amely az infláció letörésében az egyik legsikeresebb eszköznek bizonyult. Az árfigyelő bevezetése jelentős versenyt eredményezett a kiskereskedelemi szektorban, amely hozzájárult az élelmiszerárak csökkenéséhez. Az árfigyelő indulását követő első három hónapban a kezdeti 62 termékkategória közül 56 esetében csökkentek az árak, átlagosan 6,7 százalékkal – emlékeztettek.
Az NGM felidézte, az elmúlt időszakban az online árfigyelő mellett az olyan célzott és hatékony kormányzati intézkedések, mint az élelmiszerárstop és a kötelező akciózás jelentősen hozzájárultak az infláció mérsékléséhez. Ennek eredményeként 2024 első negyedévére az élelmiszerinfláció gyakorlatilag 0 százalékra csökkent. A legfrissebb adatok szerint az élelmiszerinfláció 5,7 százalék. Ebben szerepet játszanak nemzetközi tényezők, például a nyerstej és a gabona árának emelkedése, ugyanakkor egyes termékek esetében jelentős kiskereskedelmi árrés-emelkedés is tapasztalható.
A hatósági árak visszatértét sem vetik el
Megismételték: a kormány töretlenül azon dolgozik, hogy megvédje a magyar családokat az áremelkedésektől, és biztosítsa az alapvető élelmiszerek megfizethetőségét. Az élelmiszerárak alakulása és a fogyasztói visszajelzések alapján a kormány szükségesnek tartja a rendszer további termékkörökkel való bővítését, ezért
a mai naptól társadalmi egyeztetést indít az árfigyelő 100 termékkörre bővítése érdekében. Az újonnan bevonni tervezett termékek között szerepelnek többek között: halak (pl. pontyszelet, harcsafilé), kávé, tea, rizs, marhahús, szalonna, zsemle, kakaópor, gluténmentes liszt, valamint további tejtermékek (pl. főző- és habtejszín, gyümölcsjoghurt).
A családok érdekeit szem előtt tartva
nem zárja ki az árstop újbóli bevezetésének lehetőségét, és folyamatosan vizsgálja azokat az új eszközöket, amelyekkel hatékonyan felléphet a tisztességtelen árazási gyakorlatok ellen
– rögzítette az ársapkák felmelegítése kapcsán minisztérium a kabinet nevében.
Újfent jelezték, a kormány folyamatosan figyelemmel kíséri az élelmiszerárak alakulását, és szükség esetén kész minden rendelkezésére álló eszközzel azonnal beavatkozni.