Nevetséges az Európai Parlament "magyargyűlölő" alelnökének a felvetése, amely szerint a BMW-nek Magyarország helyett Romániába kellene vinnie a beruházását, jól láthatóan teljes kudarc a hazánkban beruházó német vállalatok politikai zsarolása – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Úgy vélekedett, hogy egyes politikai erők zsarolni próbálják a hazánkban beruházó német vállalatokat, ez azonban szerinte

teljes kudarcba fulladt, miután ezen cégek köre egyre gyarapszik, és az érintett társaságok nagy többségének kifejezetten harmonikus az együttműködése a kormánnyal.

Kiemelte, hogy a BMW-gyár építése is a tervek szerint halad, a vállalat az elektromobilitási stratégiája rendkívül jelentős elemét hozza Debrecenbe.

"Hogy ezek a munkahelyteremtő, high-tech beruházások Magyarország helyett Romániában valósuljanak meg, ezt a német szocialisták akarják, meg néha az az érzésem, hogy a magyar baloldal is, de szerencsére nem rajtuk múlik ez, hanem a beruházói döntéseken, valamint a beruházók és a magyar kormány együttműködésén" – mondta.

Beruházási rekord

Majd aláhúzta, hogy

az említett hölgy, a német és a magyar baloldal mindenfajta igyekezete dacára

idén akár a tavalyi beruházási rekord kétszeresét is sikerülhet elérni.

Az „említett hölgy" azaz Katarina Barley, az Európai Parlament egyik alelnöke, aki egyben német szocdem politikus, arra figyelmezteti a német cégeket, csak óvatosan a magyarországi befektetésekkel, mert az a tapasztalat, ha egy sikeres cég a profitjának zenitjén van, akkor az Orbán-kormány zaklatni kezdi, majd eladásra kényszeríti, s azokat általában a baráti oligarchák veszik meg – olvasható a német NTV, és a München Merkur honlapján, utóbbi nagyinterjút is közölt a politikussal.Kezdi például a 90 százalékra megemelt extraadó kivetésével, de az SPD politikusához arról is érkeztek jelzések, hogy adott esetben megfenyegetik a dolgozókat is. Egyre több cég panaszkodik arra, hogy befektetéseik az utóbbi időben nagy kockázatnak vannak kitéve, mivel nem biztonságos többé a befektetői környezet. A hatóságok sokszor nem működnek együtt, amikor a cégek új szabályokhoz próbálnak igazodni, visszatartják az engedélyeket. Ugyanakkor Barley elismeri azt is, ezen a téren az autógyártó cégek továbbra is kivételt képeznek, mert alig fizetnek adót, kiváló kapcsolatot ápol velük a kormány és gyakran nekik kedvező adótörvényeket is hoz.

Szijjártó Péter az OTP ukrajnai listázásával kapcsolatban megismételte, hogy a kormány addig nem fog hozzájárulni a fegyverszállítások további támogatásához az Európai Békekeretből, amíg ki nem törlik a pénzintézetet ebből a jegyzékből.

„Mindenfajta ígérgetések hangoznak el, meg utalgatások, de hát a legegyszerűbb lenne levenni az OTP-t erről a listáról, pont úgy, ahogy feltették, de hát mind a mai napig erre nem került sor" - fogalmazott.

Kazettás bombák

A miniszter az Ukrajnába küldött amerikai kazettás bombák ügyére reagálva közölte, hogy a fegyverek szállítása a háború meghosszabbításának és eszkalációjának veszélyével jár, és minél tovább tart majd a háború, annál többen halnak meg.

Ráadásul – mint rámutatott – a kazettás bombák tragikus humanitárius következményekkel tudnak járni.

„Ezért arra kérünk mindenkit, hogy a háború eszkalálásának veszélye helyett a béke irányába tegyenek lépéseket. Tehát jó lenne, ha a szövetségeseink kazettás bombák meg bármilyen más fegyverek helyett inkább békét hoznának a szomszédba, azzal tudnának emberéleteket menteni" - összegzett.

 

Debreceni akkugyár: ezerrel zajlik az építkezés, magyar cég az egyik kivitelező

Javában zajlanak a nagy visszhangot kiváltott kínai tulajdonban lévő debreceni CATL akkumulátorgyár munkálatai, amelynek központi épületének szerkezetépítője egy magyar cég lesz. Bővebben>>>