A Mol egy 40 MWh energiatárolási kapacitású villamosenergia-tároló rendszert épít fel Tiszaújvárosban, a Mol Petrolkémia területén – írta pénteki sajtóközleményében az olajvállalat.
Mint fogalmaztak:
Ez lesz Magyarország legnagyobb akkumulátoros tárolója, amit közvetlenül a végfogyasztó mellé telepítenek.
Kifejtették, a beruházásnak köszönhetően a Mol beléphet a MAVIR által működtetett rendszerszintű szolgáltatások piacára.
A 6,591 milliárd forintból megvalósuló létesítménynek fontos szerepe lesz az országos elektromos hálózat ingadozásainak kiegyensúlyozásában
– jelezték, azt ígérve: a Mol Magyarországon 2030-ra összesen több 100 MWh-nyi tárolórendszert tervez kiépíteni.
A beruházáshoz, amelyhez – a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium koordinációja mellett – az Európai Unió 2,699 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyújt a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz keretében – írták a közleményben.
Jelezték, a Mol-csoport stratégiájában kiemelt szerepe van a megújuló energiának, amelynek hatékony használatához elengedhetetlen az akkumulátoros energiatároló kapacitás kiépítése. A tiszaújvárosi egység az országos átviteli hálózatot fogja támogatni a hálózati ingadozások kiegyensúlyozásával. Ennek a kereskedelmi részét az Alteo fogja végezni.
A Mol és partnerei 73,8 százalékos részesedést birtokolnak az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt.-ben, amely ~110 MW megújulóenergia alapú erőművi (szél, nap, víz, biogáz) kapacitással rendelkezik, valamint jelenleg a Magyarországon működő energiatároló összkapacitás mintegy 40 százalékát biztosítja
– ismertették, hozzátéve: az ország energiaimportjának csökkentéséhez és a zöld átmenethez elengedhetetlen a megújuló energiaforrások arányának növelése. Az időjárásfüggő termelőegységek – mint a napelem parkok, szélerőművek – fokozzák a hálózat ingadozását, amelynek kiegyensúlyozásához az energiatárolók mennyiségének fokozatos növelése is fontos országos szinten.
Orbán Viktorék nagyon hittek benne, de csak bukdácsol a magyar ipar reménysége
Az akkumulátorgyártás jelentős visszaesése különösen figyelemre méltó, tekintve, hogy a kormány stratégiai ágazatként tekint a területre. A statisztikai adatok azonban azt mutatják, hogy az ágazat komoly gondokkal és kihívásokkal néz szembe, ahogy a jövője is bizonytalan. Bővebben.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb
Zelenszkij: akár világháború is lehet

Kitálalt a mérnök: ennyi ideig maradnak állva a panelházak
Beütött a krach, leáll a General Motors egyik gyára

Letaszították a trónról a Balatont, legalábbis egy időre

Gigantikus csalás: már megint ellopták a fél világot

Itt a fordulat! Európa vezető országa sem támogatja Ukrajna EU-s csatlakozását

Beüt az energiakrach az EU-ban? Visszatérhet az orosz gáz korszaka

Ez egyre félelmetesebb: majdnem átjutott az AI egy állásinterjún

Nem cáfolták a titkosszolgálatot: Putyinék érzékelőkkel kémlelhetik a brit tengeralattjárókat
