Egyelőre nincs álláspont a büntetővámokról
Arra a kérdésre, hogy a büntetővámhoz mit szólna a kormány, Gulyás Gergely azt mondta, hogy egyelőre nincs álláspontjuk.
Egyelőre nem merült fel uniós szinten a javaslat, valamint jogi nehézségekkel lennének - mondta a miniszter.
Azt is kijelentette, hogy az uniós olajembargót akkor tudják támogatni, ha az nemcsak a vezetékes szállításra vonatkozik, hanem a hajón szállított orosz kőolajra is.
A tőzsde beszakadt a bejelentésre
Érdemes lesz figyelni, hogy mennyire tudja megnyugtatni majd a piacokat Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető, amikor ismerteti a különadók részleteit.
A BUX volt 10 százalék körüli mínuszban is csütörtökön a nyitás után. De 14:20-kor, a kormányinfó előtt már csak 4,6 százalék volt a veszteség. Főként az OTP és a Mol esett nagyot: előbbi 4,83, utóbbi 7,91 százalékos mínuszban állt. A két társaságot biztosan érintik a különadók.
Szerda este már kihirdették a különadókat
Az elhúzódó háborúval és az uniós szankciókkal indokolta Orbán Viktor, hogy szerda este bejelentette, hogy különadókat vetnek ki több szektorra, valamint hogy létrejön egy honvédelmi és egy rezsivédelmi alap, a jól menő cégek többletjövedelmét ide irányítja a kormány.
Az adóval érintettek a:
- bankok,
- biztosítók,
- nagy kereskedelmi láncok,
- energiaipari és kereskedő cégek,
- telekommunikációs vállalatok.
- légitársaságok.
A lépést két évre, 2022-re és 2023-re korlátozza a kormány, amelyről a mostani kormányinfóra ígértek részleteket.
Kezdődik a kormányinfo
Itt a háborús veszélyhelyzet
A szomszédban zajló háborúra való tekintettel az újonnan esküt tett kormány egyből lépett, Orbán Viktor miniszterelnök kedd este kihirdette a háborús veszélyhelyzetet. Ez a járványidőszakhoz hasonlóan rendkívüli döntési lehetőségeket biztosít a kormányzatnak.
Végül a kormányfő szerda este jelentett be több gazdasági intézkedést, ágazati különadót. Elképzelhető azonban, hogy a háború és az EU-s szankciók miatt további lépéseket terveznek.