Mi az extraprofit?
Nagy Márton egy példával magyarázta el, milyen gondolatmenet szerint határozták meg az extraprofitot. Számítása szerint most 0,3 százalékot fizet egy pénzintézet egy bankbetétre, de 7 százalék körüli kamaton helyezi be a jegybankhoz, vagy vesz állampapírokat, más eszközöket. Szerinte ez a 6,6 százalékos érték egy profit, ezért szükséges az a szétválasztás, hogy megnézik, hogy az elmúlt 22 évben mekkora volt a marzs a betétekre fizetett bank és az MNB-től felvett kamat közti különbség.
A hasonló inflációs környezetre vetített időszak átlagát vették alapul – ez 2003-2010 a bankok esetében –, amikor csak 3 százalék volt ez a marzs. A mostani 6,6 százalék esetében így 3,6 százalékra taksálják az extraprofit arányát.
A tőzsde beszakadt a bejelentésre
Érdemes lesz figyelni, hogy mennyire tudja megnyugtatni majd a piacokat Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető, amikor ismerteti a különadók részleteit.
A BUX volt 10 százalék körüli mínuszban is csütörtökön a nyitás után. De 14:20-kor, a kormányinfó előtt már csak 4,6 százalék volt a veszteség. Főként az OTP és a Mol esett nagyot: előbbi 4,83, utóbbi 7,91 százalékos mínuszban állt. A két társaságot biztosan érintik a különadók.
Szerda este már kihirdették a különadókat
Az elhúzódó háborúval és az uniós szankciókkal indokolta Orbán Viktor, hogy szerda este bejelentette, hogy különadókat vetnek ki több szektorra, valamint hogy létrejön egy honvédelmi és egy rezsivédelmi alap, a jól menő cégek többletjövedelmét ide irányítja a kormány.
Az adóval érintettek a:
- bankok,
- biztosítók,
- nagy kereskedelmi láncok,
- energiaipari és kereskedő cégek,
- telekommunikációs vállalatok.
- légitársaságok.
A lépést két évre, 2022-re és 2023-re korlátozza a kormány, amelyről a mostani kormányinfóra ígértek részleteket.
Kezdődik a kormányinfo
Itt a háborús veszélyhelyzet
A szomszédban zajló háborúra való tekintettel az újonnan esküt tett kormány egyből lépett, Orbán Viktor miniszterelnök kedd este kihirdette a háborús veszélyhelyzetet. Ez a járványidőszakhoz hasonlóan rendkívüli döntési lehetőségeket biztosít a kormányzatnak.
Végül a kormányfő szerda este jelentett be több gazdasági intézkedést, ágazati különadót. Elképzelhető azonban, hogy a háború és az EU-s szankciók miatt további lépéseket terveznek.

Legolvasottabb

Meglepő helyről kaptak 30 tonnányi napi segítséget a magyar kórházak és vállalatok

Ezért érdemes átugrani az osztrákokhoz egy hosszú hétvégére

Megjelent egy új várólista-protokoll: betegek tízezreinek változhat meg az élete

Budapesten ismét hidakat foglaltak a tüntetők

Búcsút inthetünk a papírnyugtáknak, bekopogtatnak az e-pénztárgépek

Óriási a baj: Nagy Márton 2,5 százalékra rontotta a GDP-prognózist

Új Bónusz Állampapírok érkeznek, sokan nem fognak örülni

Mindenki megőrül a ChatGPT új funkciójáért, ami mostantól ingyenes
