A legnagyobb eltérés az idei lakásbiztosítási kampányban az egyéges fordulónap. Az ügyfelek március 1 és 31. között bármikor felmondhatják a szerződést, azok 2025. április 30-ig érvényben maradnak, így a biztosítási ajánlatok felmérésére elegendő ideje lesz az ügyfeleknek. Mindez az adminisztrációs terheket is csökkenti.

A tavalyi váltóknak is most van az évfordulója, ez egy folyamatosan, évről-évre koncentrálódó állomány. 2024-ben nem volt egységes fordulónap, így sok érintettnél törtidőszak keletkezik, amit szintén rendezni kell – mondta Papp Lajos, a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetségének (FBAMSZ) elnöke.

Kiemelte: az alkuszi oldalon számos, az összehasonlítást megkönnyítő fejlesztést végeztek.

Az erősebb biztosítói versenynek köszönhetően aktívabbak a közvetlen megkeresések, valamint a belső átdolgozások is megjelentek. A nagy biztosítók közül a tavaly passzívabbak is ringbe szálltak. A FBAMSZ arra számít, hogy a hónap közepéig további változtatásokat eszközölnek a biztosítók, ami tovább fokozhatja a versenyt.

Népszerűbbek az alkuszok

A kampányban felértékelődik a biztosítások széles körének összehasonlítását nyújtó független alkuszok szerepe. Természetesen fontos szerepe van az online megoldásoknak, ugyanakkor a biztosítási szerződések apróbetűs részei miatt sokaknak jobb megoldás lehet a személyes tanácsadás választása.

A Netrisk felmérése szerint az ügyfelek fele alkuszoknál tájékozódik, a kötéseknek pedig 31 százaléka történik rajtuk keresztül. A kalkulátor-oldalakat 41 százalékuk használja tájékozódásra, ugyanakkor csak 9 százalékuk kötik meg itt a szerződésüket.

A szerződéskötéseknél a rangsor a következő:

  1. biztosító fiókja: 33 százalék
  2. ügynök/alkusz: 31 százalék;
  3. biztosító honlapja: 12 százalék;
  4. kalkulátor-oldal: 9 százalék;
  5. biztosító telefonos ügyfélszolgálata: 9 százalék;
  6. banki hitelügyintéző: 6 százalék.

Az ügyféltámogatást a konzultáció mellett az egyedi kedvezmények, a kárrendezésben való támogatás, valamint az árgarancia biztosítása jelenti. Papp Lajos kiemelte: fontos, hogy támogassák az ügyfeleket a kárrendezés folyamata alatt – szerinte a hazai biztosítók élen járnak e tekintetben.

Akár 400 ezer szerződés is megmozdulhat

„Minden kampánynak a második fele a legizgalmasabb”

– erről már Baksa Melinda, a FBAMSZ elnökségi tagja beszélt.

Az első napok felfutása után a tavalyihoz hasonló aktivitást tapasztaltak, a következő bő két hétben tovább élénkülhet a piac. A tavalyinál lényegesebben magasabb díjkedvezményeket lehet elérni, több a plusz fedezetet kínáló extra akció is.

Az új szerződések éves átlagdíja 36 ezer forint körül alakul, ez gyakorlatilag a tavalyi szint, vagyis a most kötők az éves, 12-18 százalék közötti indexálást spórolhatják meg. Ennél lényegesebben többet is megtakaríthatnak azok, akik már több éve nem vizsgálták felül a lakásbiztosításukat, a három évnél régebbi felülvizsgált szerződők 30-40 százalékot spórolhatnak magasabb szolgáltatási színvonal mellett.

Groupama, Uniqa, KÖBE, K&H és Alfa – itt kötötték a legtöbb új szerződést az alkuszi visszajelzések alapján. A feltörekvő biztosítók térnyerésével folyamatosan csökken a piaci koncentráció.

A FBAMSZ tapasztalatai szerint tovább hódítanak a minősített fogyasztóbarát otthonbiztosítások (mfo). A 14 lakásbiztosítást kínáló biztosító közül 13-nak már van ilyen terméke. Az alkuszi kötéseknek 28-30 százaléka ebből a körből kerül ki, a biztosítói kötések között alacsonyabb ez az arány.

A kampány végére mintegy 360 ezer lakásbiztosítást cserélnek majd le. Ez a tavalyi számnál 60 ezerrel magasabb várakozás, a növekedés oka a biztosítók aktivitása lehet. A szerződésváltási hajlandóságot visszafoghatja az alkuszi állományt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavalyi ajánlása nyomán folyamatosan aktualizálják a brókercégek. A biztosítók elébe menve a folyamatnak gyakran közvetlenül keresik meg az ügyfeleiket, felajánlva meglévő biztosításaik aktualizálását.

A magas biztosítói aktivitásnak köszönhetően reális az esély további 400 ezer szerződés átdolgozására (tavaly ez a szám 340 ezer volt).

Rá kell szánni az időt

A szerződések felmondásának március 31. éjfélig be is kell érkeznie a meglévő biztosítóhoz, a szerződések április 30-ával szűnnek meg. Az új szerződések egységesen május 1-jével lépnek hatályba.

Besnyő Márton, a FBAMSZ Gépjármű-biztosítási és Digitális szekciójának vezetője elmondta: a fő szempont az alulbiztosítottság elkerülése. A legfontosabb mérőszám az újjáépítési érték, amely nem egyenlő a forgalmi értékkel. Egyes térségekben a forgalmi érték jelentősen elmaradhat az újjáépítés valódi költségétől, míg a főváros elit kerületeiben többszörösen meg is haladhatja azt. 600 ezer forint/négyzetméter alatti szinten majdnem biztos, hogy alulbiztosított az ingatlan.

Fontos az előzetes leltár: az ingóságok esetében nagyon gyakori az alulbecslés, a becsültnél akár 100 százalékkal nagyobb is lehet a tényleges érték. Amennyiben a lakásbiztosítási szerződést az elmúlt 2-3 évben nem vizsgáltuk felül, akkor ezt most mindenképp érdemes megtenni.

Tízből hat ügyfél nem vizsgálta felül a lakásbiztosítási szerződését, akár 20-30 éves konstrukciókba is beragadnak.

„A lakásbiztosítás valódi értékét nem a kötéskor kifizetett díj, hanem az általa nyújtott térítés mértéke és fedezeti köre határozza meg” – húzta alá Besnyő Márton.