Nagy Márton: Bizonyos dolgokat megbántunk

Amíg a lakosságnál devizahitelek vannak, addig nem lehet az árfolyam alakítását gazdaságpolitikai célokra használni, illetve nem lehet azt gondolni, hogy ez egy monetáris politikai csatorna – mondta az Economxnak Nagy Márton. A nemzetgazdasági miniszter szerint 40 év kimaradt a gazdaságunkból, ami miatt gyors privatizáció kezdődött a rendszerváltáskor.
H. B., 2024. november 19. Fotó: Economx - Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter Fotó: Economx

„A rendszerváltás után egy válság következett be, ami egy nagy megtisztulás volt – ennek az előszele egy nagyon magas infláció és egy bankrendszeri válság volt” – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Economx Exclusive című műsorban Pogátsa Zoltánnak.

Kiemelte: nagy bankrendszeri konszolidációra volt szükség a csődöket követően, ami kihatott a költségvetésre és a monetáris politikára is. Feltőkésedett a bankrendszer, valamint például ekkor került magénkézbe az Országos Takarékpénztár (OTP).

A modell arról szólt, hogy Magyarországon nem volt tőkefelhalmozódás, azaz belső tőke; a szocializmus ezt nem is engedte meg, ezért 40 év „kimaradt” a gazdaságunkból.

„Azóta bizonyos dolgokat megbántunk, hogy privatizáltunk”

– húzta alá Nagy Márton.

Az export és a bruttó hazai termék (GDP) ekkor kezdett el növekedni, azóta persze jelentős változásokon ment át a hazai modell. 1998-ban és 2002-ben is volt egy váltás, a 2008/2009-es világválság alatt pedig a devizahitelek teljesen felforgatták a magyar gazdaságot – a fejlődési modell megtört a törlesztések ellehetetlenülése miatt.

„Amíg van devizahitel a lakosságnál, addig nem lehet használni az árfolyam alakítását gazdaságpolitikai célokra vagy nem lehet azt gondolni, hogy ez egy monetáris politikai csatorna” – mondta a nemzetgazdasági miniszter, hozzátéve, hogy utána lehet.

A beszélgetésben szó volt még:

  • a magyar gazdasági modell átalakulásáról,
  • inflációs helyzetről,
  • gazdaságpolitikai hibákról, lehetőségekről,
  • a devizakölcsönökről,
  • a kkv-szektor hiteléhségéről,
  • a privatizáció visszaállításáról,
  • arról, hogy Románia utolérte-e a magyar gazdaságot,
  • a magyar oktatás és munkaerőpiac helyzetéről,
  • gazdasági növekedési lehetőségekről,
  • valamint az uniós pénzek hiányáról.

Kövesse az Economx.hu-t!

Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!

További videók

Ajánlom figyelmedbe az alábbi cikket!

Nagy Márton: Bizonyos dolgokat megbántunk

Amíg a lakosságnál devizahitelek vannak, addig nem lehet az árfolyam alakítását gazdaságpolitikai célokra használni, illetve nem lehet azt gondolni, hogy ez egy monetáris politikai...

A NAPI Online nem vállal felelőséget a cikküldő "Megjegyzés" mezőjébe írt tartalomért és kijelenti, hogy a cikküldő kizárólag látogatóink kezdeményezésére küld leveleket. Tájékoztatásul közöljük, hogy a cikküldő minden elküldött levélben megjeleníti a küldést kezdeményező látogató IP címét.

Copyright 2001-2025 www.napi.hu Online Kft. Minden jog fenntartva.