Szinte napra pontosan egy éve rohanta le Oroszország Ukrajnát, az orosz-ukrán háború következményei ugyanakkor az egész világnak kárt okoztak. Az egyik kulcskérdés a háború kitörése óta, hogy jut-e elegendő élelmiszer a szegényebb országokba, illetve a fejlett országok meddig képesek állni a sarat a sokkoló inflációval szemben.

Közel egy év kellett ahhoz, hogy a világ úrrá legyen a globális élelmiszerpánikon, ám a stabilitás még most is messze van.

Nem maradt élelmiszer nélkül a világ

Ukrajna és Oroszország a világ két legfontosabb országai közt szerepel a globális élelmiszerellátásban, mivel ebben a két országban terem a világ gabonaszükségletének kétharmada.

Az ukrán gabona kijuttatása a harcok sújtotta országból sokáig teljesen ellehetetlenült, ezt hónapokkal később is csak részben tették lehetővé a szárazföldi szállítási útvonalak. Végül tavaly nyár végén valósulhatott meg jelentősebb mennyiségű mezőgazdasági termék elszállítása Ukrajnából, miután a háborús felek között nemzetközi közvetítéssel megszületett az erről szóló megállapodás.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a minap arról beszélt, hogy a márciusban lejáró gabonaegyezmény meghosszabbítása továbbra is a világ élelmiszerellátásának garanciája, ezért arra szólította fel Oroszországot, hogy ne vonja ismét bojkott alá az ukrajnai kikötőket. Az ukrán elnök kiemelte: 43 ország alapanyag-ellátását tette eddig lehetővé a tengeri gabonafolyosó, amely szállítási kapacitását meg sem közelítik a szárazföldi szállítási kapacitások.

A legfrissebb adatok szerint február 22-ig közel 31 millió tonna gabonát (búzát, kukoricát, rozst és árpát) tudott exportálni Ukrajna. Tavaly ugyanezen a napon az ukrán gabonakivitel elérte a 43 millió tonnát.

Mikula Pugacsov, az ukrán agrárgazdasági intézet elnökhelyettese szerdán számolt be arról, hogy a gabonakivitel 30 százalékkal csökkent, ugyanakkor a mezőgazdasági termékek kivitelének értéke mindössze 15 százalékkal múlta alul a 2021-es 27,9 millió dolláros rekordot.

Az elnökhelyettes arról is beszámolt, hogy a háború következtében átalakult az export: 2021-ben az agrártermékek 41 százalékos részesedéssel bírtak a kivitelben, 2022-ben pedig az arány már elérte az 58 százalékot. Az ukrán termékek exportjának elsődleges piaca mára Európa lett. A legnagyobb importőr országok:

  1. Lengyelország (több mint 11 százalékos részesedéssel);
  2. Románia;
  3. Törökország;
  4. Kína;
  5. Spanyolország.

Oroszország exportját a szankciók bénították meg

Jelentősen megnehezítették a nyugati országok által bevezetett szankciók Oroszország nemzetközi kereskedelmét. Az Európai Unió már 2014-ben embargót vezetett be az orosz mezőgazdasági termékekre, ugyanakkor a háború miatt kiszélesített intézkedések érintették

  • a szállítást; 
  • a légiforgalmat; 
  • a bankrendszert; 
  • az energiaszektort;
  • illetve a nyugati cégek oroszországi jelenlétét. 

Ezek az intézkedések jelentősen megnehezítették, hogy az orosz élelmiszerek és élelmiszer-alapanyagok eljussanak a világ számos pontjára.

Oroszország kiviteléről egyelőre nem állnak rendelkezésre hivatalos adatok, de a korábbi beszámolók szerint Moszkva gyorsan talált új piacokat a terményeinek, elsősorban Ázsiában.

Élelmiszer: alig heverte ki a világ a járványt, jött a háború

A háború kitörése komoly pánikot okozott a világpiacon. Ráadásul azt követően érte az élelmiszerpiacokat az újabb sokk, miután a Covid-19 világjárvány rámutatott arra, hogy

a fejlett országok sem önellátóak a legfontosabb mezőgazdaági alapanyagokból, vagy nincs elegendő helyi munkaerő a mezőgazdasági munkálatok elvégzéséhez.

Noha a nyugati nagyhatalmak előre figyelmeztettek, ennek ellenére a háború váratlanul érte a nemzetközi közösséget, így az élelmiszer- és alapanyagellátás pótlására sem tudtak előre felkészülni az érintett országok.

Az ukrán gabonától függ több afrikai és közel-keleti ország is. Ezekben az országokban létkérdéssé vált, hogy az ukrán termékenyek célba érnek-e. Ha nem sikerült volna megállapodnia a háborús országoknak a szállítási folyosókról, akkor a népességrobbanással is sújtott, több belső társadalmi konfliktustól labilis országokban könnyen polgárháborús helyzet alakulhatott volna ki.

Az egekbe emelkedtek az alapanyagárak

A mezőgazdasági alapanyagok ára már a háború kirobbanása előtt jócskán meghaladta a korábbi évek viszonylag stabil és alacsony árszínvonalát, mivel az energiaköltségek már hónapokkal korábban meredeken emelkedni kezdtek.

A háború hónapokra megbénította Ukrajna mezőgazdaságát: a földeken az aknamezők, a szállításban Oroszország blokádja okozott rendkívüli helyzetet

A konfliktus kirobbanását követően az árak villámgyorsan az egekbe szöktek az élelmiszerhiány okozta pánik miatt, több ország azonnal jelentős gabonafelvásárlásokba kezdett.

Évtizedes csúcsra nőttek a lakosság kiadásai

Az energiaárak emelkedése felgyorsult az orosz-ukrán háború uralta pánik hatására, a folyamat az élelmiszerek áremelkedésével együtt évtizedek óta nem látott inflációhoz vezetett a világ legtöbb országában.

A pánik a fejlett országokat sem kímélte: eleinte a napraforgó és az étolaj hiányától való félelem vezetett pánikfelvásárlásokhoz többek között Németországban és Franciaországban.

Európa saját szankciói nyomása alatt maradt

A szakértők egybehangzó véleménye szerint egyelőre nem várható, hogy az orosz-ukrán háború belátható időn belül lezáruljon, ráadásul ehhez Oroszországnak és az Egyesült Államoknak kellene érdemi tárgyalásokat kezdenie, amire egyelőre nem mutatkozik szándék.

Az európai mezőgazdaság – noha önellátó – mégis kárvallottja a háborúnak. A szárazföldi szállítási útvonalakon, az úgynevezett szolidaritási folyosókon érkező ukrán gabona nagy tételben ragadt a környező országokban, komoly veszteséget okozva a magyar, a lengyel, a román és a bolgár gazdáknak.

Szintén súlyos következményekkel jártak az Oroszországgal és Belorusszal szemben elfogadott büntetőintézkedések: jelenleg is vita zajlik arról, honnan lesz megfizethető árú műtrágya a tavaszi mezőgazdasági munkák elvégzéséhez.

A gazdák rémálma Ukrajna EU csatlakozása

Ukrajna folyamatosan sürgeti felvételét az Európai Unióba. A háború sújtotta ország a felvétellel a legnagyobb mezőgazdasági ország lenne a közösségben. Ez ugyanakkor komoly aggodalmat kelt az európai termelőkben. Ennek oka, hogy Ukrajnában nem ritkák a többezer hektáros nagybirtokok sem, és a nemzetközi multinacionális vállalatok is túlsúlyban vannak a legjobb minőségű termőtalajokat magának tudó országban.

Ukrajna csatlakozásával a területalapú támogatások és a felzárkózási pénzek legnagyobb részét Kijev kapná, ráadásul az olcsón nagy mennyiségben termelt mezőgazdasági termékek belsőpiaci megjelenése azonnal lerombolná Franciaország és Németország versenyképességét is.

A fejlődő országok már észbe kaptak

Sok kritika érte az orosz-ukrán egyezség alapján egyelőre márciusig nyitva tartó tengeri szállítási útvonalon zajló kereskedelmet, mivel a szállítmányok jelentős része – hasonlóan a szárazföldön továbbított árukhoz – továbbra sem jut el azokba az országokba, ahol a legnagyobb szükség lenne rá.

Sok afrikai és közel-keleti ország az elmúlt évtizedekben az orosz és az ukrán gabonaimportra rendezkedett be, noha az országok többségének az adottságai lehetővé tennék az önellátást is.

A gabonaimport sokáig jövedelmező volt: a viszonylag olcsón megvásárolt termény megtermelése nem vont el területeket, így sok importnak kitett országban a zöldség- és gyümölcstermesztés az elsődleges, mivel a külpiacokon – például Európában – ezek jóval magasabb áron adhatók el, mint a gabonafélék.

Az ukrán szállítmányoknak kiszolgáltatott országok ugyanakkor diverzifikálták beszerzéseiket, jobban támaszkodnak Oroszországra és több érintett állam az önellátási képességét is vissza szeretné nyerni a következő években.

A közeljövőben az elemzők szerint nincs rá remény, hogy lezáruljon a konfliktus, de egy esetleges béke esetén sem valószínű, hogy az Oroszországgal szemben bevezetett szankciókat feloldják a nyugati országok. A háború tehát átformálta a globális élelmiszer-kereskedelmet, noha ez nem csökkentette, sőt, inkább növelte az éhínség kockázatát.